About

Το περιοδικό μας φιλοδοξεί να αποτελέσει έναν ψηφιακό χώρο δημιουργικής έκφρασης της κοινότητας του σχολείου με ύλη πολυθεματική, που να μπορεί να καλύπτει κάθε γνωστικό τομέα, και κάθε δραστηριότητα του σχολείου, ανταποκρινόμενο με τον τρόπο αυτό στην ίδια τη σχολική πραγματικότητα, με την ποικιλία των γνωστικών αντικειμένων και των δραστηριοτήτων της.

Στον χώρο αυτό δημοσιεύονται δοκίμια λόγου, προερχόμενα από τους διδάσκοντες, από τους διδασκόμενους και από τους απόφοιτους του σχολείου, ενώ καλοδεχούμενα είναι και τα κείμενα των προσκεκλημένων μας στα πολιτιστικά προγράμματα. Πιστεύουμε ότι η επιλογή αυτή δίνει άλλη δυναμική στο εγχείρημα και προκαλεί όλους να προσφέρουν υψηλής ποιότητας εμπεριστατωμένα κείμενα σε γλώσσα απλή και κατανοητή.

Στον ίδιο χώρο περιλαμβάνονται επίσης κείμενα που σχετίζονται με την περιγραφή ή παρουσίαση δράσεων του σχολείου ή έχουν ως αφετηρία τους κάποιο από τα προγράμματα (πολιτιστικά, περιβαλλοντικά κλπ) που υλοποιούνται σε αυτό.

Επειδή θεωρούμε ότι μια από τις παθολογίες του διαδικτύου βρίσκεται στην ανωνυμία, υπογράφουμε τα κείμενά μας, αναλαμβάνοντας την ευθύνη των λόγων και των απόψεών μας.

Η δημοσιευόμενη ύλη, εφόσον τα οικονομικά του σχολείου το επιτρέπουν, θα τυπώνεται δύο φορές τον χρόνο σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων.

Η συντακτική επιτροπή