Καινοτόμος Δράση στο μάθημα των Θρησκευτικών

Φέτος στο μάθημα των Θρησκευτικών συνδέσαμε την ύλη του μαθήματος με την τοπική μας ιστορία και δημιουργήσαμε ένα ψηφιακό βιβλίο για αγίους της ευρύτερης περιοχής του Πόντου και μία ταινία για τους πολιούχους του Κιλκίς.

Η ταινία “Δεκαπέντε Μάρτυρες : Οι Πολιούχοι του Κιλκίς” παρουσιάστηκε από τους μαθητές στο 2ο Μαθητικό Υβριδικό Συνέδριο “Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου”. Το συνέδριο διοργανώθηκε από το Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδος.

Το “Αγιολόγιον Πόντου” είναι μια συλλογική εργασία των μαθητών της Α΄τάξης και δημιουργήθηκε στα πλαίσια της συνεργασίας του σχολείου μας με το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών.
Μπορείτε να το ξεφυλλίσετε στον παρακάτω σύνδεσμο.