![LOGO](https://blogs.sch.gr/2gymnioa/files/2022/11/LOGO-150x150.png?x42270)
Το σχολείο μας έχει τη χαρά να συμμετέχει από τον Νοέμβριο του 2021 στο Πρόγραμμα Erasmus+ KA220 με τον τίτλο “ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ- DISADVANTAGED STUDENTS OVERCOMING THE DISASTERS”, σε συνεργασία με τέσσερα σχολεία και φορείς από τη Λιθουανία (Μαριούπολη), την Τουρκία (Αττάλεια), την Πορτογαλία (Μαδέιρα) και τη Ρουμανία (Κραιόβα). Η διάρκεια του προγράμματος είναι διετής.
Η βασική ιδέα και στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία καινοτόμων εκπαιδευτικών προγραμμάτων, ψηφιακών εφαρμογών και παιχνιδιών με σκοπό την εκπαίδευση των μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στην αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών.
Η Παιδαγωγική Ομάδα του σχολείου μας αποτελείται από τις/τους εκπαιδευτικούς:
- Μάρα Καίσαρη, Μουσικής, Συντονίστρια της Ελληνικής Παιδαγωγικής Ομάδας
- Κωνσταντίνος Καλδάνης, Πληροφορικής, Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας, Οικονομικός Διαχειριστής του προγράμματος.
- Ελπινίκη Ταστάνη, Φιλόλογος, Υποδιευθύντρια του 2ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας
- Μαρία Κάτρη, Οικιακής Οικονομίας και Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής
Στην σελίδα αυτή θα σας παρουσιάζουμε όλες τις δράσεις μας στο πλαίσιο του προγράμματος!
1. ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ
Στα πλαίσια του έργου μας, εφαρμόσαμε μια έρευνα που περιλαμβάνει ερωτηματολόγια, μελέτες περιπτώσεων, συνεντεύξεις σε μαθητές, γονείς, ειδικούς και διαχειριστές.
Για τους συμμετέχοντες εφαρμόστηκαν 3 διαφορετικά ερωτηματολόγια. Κατά την προετοιμασία των ερωτήσεων, σαρώθηκε η βιβλιογραφία και οργανώθηκαν τρία διαφορετικά έντυπα για μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς.
Τα ερωτηματολόγια ετοιμάστηκαν σε 6 διαφορετικές γλώσσες (Αγγλικά, Λιθουανικά, Ελληνικά, Τουρκικά, Πορτογαλικά, Ρουμανικά). Κάθε εταίρος απέστειλε, συνέλεξε και επεξεργάστηκε το ερωτηματολόγιο τοπικά και στη συνέχεια δημιουργήθηκε μια κοινή περίληψη και ανάλυση των απαντήσεων στα αγγλικά.
Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο τα αποτελέσματα της αρχικής έρευνας:
2. ΟΔΗΓΟΣ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ/ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ/ΑΝΑΠΗΡΙΑ
Δημιουργήσαμε έναν οδηγό ετοιμότητας στην αντιμετώπιση έκτακτων αναγκών και φυσικών καταστροφών από άτομα με δυσκολίες/ δυσλειτουργίρες/ αναπηρία. Δείτε τον οδηγό εδώ:
GR-Project Result 1- Preparadeness Guidance
3. ΤΟ ΠΡΩΤΟ NEWSLETTER ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Δείτε μια συνοπτική αρχική παρουσίαση του προγράμματος:
4. ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ
5. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ KICK-OFF MEETING ΣΤΗ MARIJAMPOLE ΤΗΣ ΛΙΘΟΥΑΝΙΑΣ
Η πρώτη μας συνάντηση με τους εταίρους μας πραγματοποιήθηκε από το συντονιστικό σχολείο Ryto Basic School στη Marijampole της Λιθουανίας στις 28 Φεβρουαρίου 2022. Σκοπός αυτής της πρώτης συνάντησης ήταν να συζητήσουμε και να αποφασίσουμε από κοινού θέματα προγραμματισμού και οργάνωσης του σχεδίου μας, να θέσουμε άμεσα σχέδια με σκοπό την υλοποίηση του πρώτου αποτελέσματος, να εκφράσουμε απορίες και προβληματισμούς, να προτείνουμε ιδέες, να ξεκαθαρίσουμε θέματα οργάνωσης και οικονομικής διαχείρισης, να γνωριστούμε καλύτερα. Η συνάντηση ήταν πολύ εποικοδομητική και η φιλοξενία των Λιθουανών εταίρων μας ξεπέρασε τις προσδοκίες μας. Γνωρίσαμε το Λιθουανικό σχολείο και το Λιθουανικό εκπιαδευτικό σύστημα, πήραμε ιδέες πίσω στην πατρίδα, γνωρίσαμε την όμορφη Μαριούπολη, το Βίλνιους και το Κάουνας, και ήρθαμε σε επαφή με την κουλτούρα του λαού. Ανταλλάξαμε απόψεις για την εκπαίδευση με τους εταίρους μας.
Ευχαριστούμε πολύ το Λιθουανικό σχολείο για την άψογη οργάνωση, για την όμορφη μαθητική γιορτή που οργάνωσαν προς τιμήν μας και για τη ζεστασιά τους.
6. ONLINE MEETINGS
Οι διαδικτυακές συναντήσεις έχουν συμβάλει στην καλή επικοινωνία μεταξύ των εταίρων, στην άμεση επίλυση ζητημάτων και στον καλύτερο σχεδιασμό του προγράμματος.
7. TRANSNATIONAL PROJECT MEETING ΣΤΗΝ CRAIOVA ΤΗΣ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ
Η δεύτερη συνάντηση με τους εταίρους μας πραγματοποιήθηκε στην Κραιόβα της Ρουμανίας στις 14 και 15 Νοεμβρίου 2022 και οργανώθηκε από το Asociatia Colegiului National Nicolae Titulescu. Η συνάντηση, άμεσα συνδεδεμένη με τα αποτελέσματα 2 και 3, είχε σκοπό να εξετάσουμε τη μέχρι τότε πορεία μας και να σχεδιάσουμε τη στρατηγική διάχυσης των αποτελεσμάτων, καθώς και να οργανώσουμε τις πολλαπλασιαστικές συναντήσεις με αυτόν τον σκοπό. Τις καθημερινές συναντήσεις διαδέχτηκαν ενδιαφέρουσες ξεναγήσεις στην ήδη στολισμένη για τα Χριστούγεννα πόλη της Κραιόβα. Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα της συνάντησεις εδώ: programme1 Ro
8. LEARNING AND TEACHING TRAINING ACTIVITIES ΣΤΗ MAMAIA ΤΗΣ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ- TRAINING OF THE TRAINER
Και αυτή η συνάντηση οργανώθηκε από το Asociatia Colegiului National Nicolae Titulescu, στις 21 έως 27 Ιουνίου 2023, στη Μαμάια της Ρουμανίας. Σκοπός της συνάντησης η εκπαίδευση των εταίρων στις ψηφιακές εφαρμογές, τα εκπαιδευτικά παιχνίδια και τα κουίζ και στον οδηγό, με σκοπό να τα διαδόσουν και να τα διδάξουν με τη σειρά τους σε εκπαιδευτικούς, μαθητές και ενδιαφερόμενους φορείς στη χώρα τους. Δείτε το πρόγραμμα της συνάντησης εδώ: programmeLTT
9. MULTIPLIER EVENT- ΗΜΕΡΙΔΑ ΔΙΑΧΥΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Στις 20 Οκτωβρίου 2023, το 2ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας διοργάνωσε ημερίδα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου με στόχο
την επικοινωνία και τη διάδοση των αποτελεσμάτων του προγράμματος στην εγχώρια και διεθνή κοινότητα. 65 άτομα, μεταξύ των οποίων εκπαιδευτικοί, εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής, διευθυντές σχολείων και διευθυντές ειδικών
σχολείων, μαθητές, μαθητές με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γονείς, γονείς μαθητών με αναπηρία,
εκπρόσωποι συλλόγων γονέων, ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων, ο Διευθυντής Πολιτικής Προστασίας και οι συνεργάτες του,
εκπρόσωπος της Δ/νσης Κοινωνικής Προστασίας του Δήμου, εκπρόσωποι της αρμόδιας Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, η αρμόδια
Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, συμμετέχοντες από το εξωτερικό, οι εταίροι του προγράμματος συμμετείχαν και
παρακολούθησαν πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις σε αυτή την ολοήμερη εκδήλωση.
Εκτός από τους 65 συμμετέχοντες που ήταν φυσικά παρόντες, άνθρωποι παρακολούθησαν τη συνάντηση μέσω Skype,
ανάμεσά τους και οι συνεργάτες μας, οι οποίοι μοιράστηκαν την εμπειρία τους και μίλησαν για τα αποτελέσματα του
προγράμματος στις χώρες τους.
Οι συμμετέχοντες ενημερώθηκαν για τους στόχους του προγράμματος, παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή τα αποτελέσματα,
κατανόησαν τη σημασία των αποτελεσμάτων του προγράμματος για τα άτομα με αναπηρία, το σχολείο και την κοινωνία,
αντάλλαξαν ιδέες, πρότειναν νέες συνεργασίες με φορείς και τρόπους περαιτέρω διάδοσης
και ενίσχυσης του προγράμματος. Όλα τα αποτελέσματα του προγράμματος, έρευνα, εφαρμογή για κινητά και παιχνίδια, ενθουσίασαν τους παρευρισκόμενους.
Στη συζήτηση που ακολούθησε ακούστηκαν ενδιαφέρουσες απόψεις και ιδέες και οι συμμετέχοντες δεσμεύτηκαν
να αξιοποιήσουν τα αποτελέσματα και να τα προωθήσουν.
Δείτε το Πρόγραμμα της Ημερίδας:
AGENDA-MULTIPLIER EVENT GREECE