Ετήσια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπ/κού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς 2021-2022)

Α. ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Καταγράφονται συνοπτικά τα χαρακτηριστικά και οι ιδιαιτερότητες της σχολικής μονάδας, που κρίνονται σημαντικά για την αποτύπωση της εικόνας του σχολείου

Το σχολείο μας εντοπίζεται εντός του αστικού ιστού, σε μία όμως περιοχή που δεν έχει ιδιαίτερα υψηλά κτίρια και πολυκατοικίες. Βρίσκεται αρκετά κοντά στο Άλσος της Ν. Φιλ/φείας.

Το μαθητικό δυναμικό του σχολείου μας αγγίζει τους 246 μαθητές, ενώ το αντίστοιχο εκπαιδευτικό δυναμικό τους 32 καθηγητές, καθώς υπήρξαν αλλεπάλληλοι διορισμοί αναπληρωτών, λόγω των αντίστοιχων λειτουργικών κενών. Από το σύνολο των 32 εκπαιδευτικών, ένα υποσύνολο μόλις 17 εκπαιδευτικών αποτελούν το οργανικό δυναμικό της σχολικής μονάδας.

Το ποσοστό των αλλοδαπών μαθητών κυμαίνεται κοντά στο 15%. Οι μαθητές αυτοί είναι απόλυτα ενταγμένοι στο κοινωνικό σύστημα της πόλης και συνακόλουθα στο εκπαιδευτικό σύστημα και στη μαθησιακή διαδικασία που ακολουθείται εντός της σχολικής μονάδας.

Β. ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Θετικά σημεία

Επετεύχθη ο στόχος της καλής επικοινωνίας με τους γονείς. Λόγω της πανδημίας του Covid-19, κυριότερος τρόπος επικοινωνίας σχολείου-κηδεμόνων αναδείχθηκε ο τηλεφωνικός.

Σημεία προς βελτίωση

Η ανεπαρκής υλικοτεχνική υποδομή, ιδιαίτερα στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Assess-Learning.

Η περισσότερο αυξημένη επικοινωνία με τους γονείς, εφόσον το επιτρέψει η πορεία της πανδημίας και η συνακόλουθη αλλαγή των υγειονομικών πρωτοκόλλων επιτρέψει κάτι τέτοιο.

Διοικητική λειτουργία

Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών

Σημεία προς βελτίωση

Μελλοντικός προγραμματισμός στοχευμένων επιμορφωτικών δράσεων για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, όπου θα αναλύονται πιθανοί (δυνητικοί) τρόποι αντιμετώπισης απρόσφορων συμπεριφορών εντός του σχολικού περιβάλλοντος.

Προτείνεται η επανάληψη δράσεων κοινωνικού χαρακτήρα εντός της στη σχολικής μονάδας, εφόσον οι υγειονομικές συνθήκες και τα αντίστοιχα υγειονομικά πρωτόκολλα το επιτρέψουν.

Γ. ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία – Αριθμός Δράσεων που υλοποιήθηκαν 2

Άξονες στους οποίους υλοποιήθηκαν οι Δράσεις

Σχέσεις σχολείου – οικογένειας

Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση

Διοικητική λειτουργία

Αριθμός Δράσεων που υλοποιήθηκαν

Άξονες στους οποίους υλοποιήθηκαν Δράσεις

Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών – Αριθμός Δράσεων που υλοποιήθηκαν 2

Άξονες στους οποίους υλοποιήθηκαν οι Δράσεις

Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις

Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα

Παρατηρήσεις   /   Σχόλια

Σημαντικότερα αποτελέσματα των Δράσεων

1. Η μεγάλη συμμετοχή καθηγητών διαφόρων ειδικοτήτων, καθώς και μαθητών διαφορετικών δυνατοτήτων και αναγκών στις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν.
  2. Επετεύχθη ο στόχος της καλής επικοινωνίας με τους γονείς.
  3. Πραγματοποιήθηκαν τρεις (3) ενδοϋπηρεσιακές επιμορφωτικές δράσεις με πολύ μεγάλη συμμετοχή των εκπαιδευτικών. Από τη συνακόλουθη συμπλήρωση του ηλεκτρονικού ερωτηματολογίου διαπιστώθηκε πως αρκετοί εκπαιδευτικοί συμμετέχουν ιδία πρωτοβουλία σε επιμορφωτικές δράσεις εκτός σχολικής μονάδας και εκτός διδακτικού ωραρίου.
  4. Μαθητές και εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε δράσεις όπου ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα κοινωνικού χαρακτήρα και θεατρικής αγωγής.

Δυσκολίες που παρουσιάστηκαν

Ανεπαρκής υλικοτεχνική υποδομή.

1. Εφόσον το επιτρέψει η πορεία της πανδημίας και η συνακόλουθη αλλαγή των υγειονομικών πρωτοκόλλων, η αυξημένη επικοινωνία με τους γονείς θα ήταν επιθυμητή.
  2. Εφόσον οι υγειονομικές συνθήκες και τα αντίστοιχα υγειονομικά πρωτόκολλα το επιτρέψουν, κρίνεται ιδιαιτέρως επιθυμητή η επανάληψη δράσεων κοινωνικού χαρακτήρα εντός της σχολικής μονάδας,

Ανάδειξη Πρακτικών και προτάσεις για αξιοποίησή τους από άλλα σχολεία (προαιρετικά).

Προτάσεις για αναγκαίες επιμορφώσεις

Θέμα 1