Εκδήλωση Μνήμης – 100 Χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΝΗΜΗΣ

100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

Την Τετάρτη 22 Ιουνίου 2022, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας ειδική εκδήλωσης μνήμης για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή. Οι μαθητές παρουσίασαν το πρόγραμμα που εκπονήθηκε από τις καθηγήτριες του 2ου Γυμνασίου Νέας Φιλαδέλφειας κυρίες Σάρκου, Κομνηνού και Ανδρονίκου σε συνεργασία και με τον Πρόεδρο του Συνδέσμου Μικρασιατών Ν. Φιλαδέλφειας – Ν. Χαλκηδόνας «Οι Αλησμόνητες Πατρίδες».

Παράλληλα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου λειτουργούσε έκθεση με πλούσιο φωτογραφικό υλικό και αντικείμενα καθημερινής χρήσης που πρόσφεραν γονείς και Φιλαδελφιώτες της περιοχής στο σχολείο για αυτόν τον σκοπό.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν:

•   Εκπρόσωπος της Ιεράς Μητρόπολης Νέας Ιωνίας και Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας.
  •   Εκπρόσωπος της Δ.Ε.Ε. Α΄ Αθήνας.
  •   Εκπρόσωποι του Δήμου Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας.
  •   Μέλη της Ένωσης Γονέων και Κηδεμόνων Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας.
  •  Μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Γυμνασίου Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας.
  • Γονείς και μαθητές.

ΕΚΘΕΣΗ