Διαβίβαση ενημερωτικού υλικού για θέματα εθισμού στο διαδίκτυο κ.α.

Δεκ 202012

Σας διαβιβάζουμε τέσσερα (4) ενημερωτικά φυλλάδια του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη και παρακαλούνται οι Διευθυντές/τριες ή οι Προϊστάμενοι/ες των σχολικών μονάδων:
α) να ενημερώσουν όλη την εκπαιδευτική κοινότητα,
β) να αναρτήσουν στην ιστοσελίδα του σχολείου τα ανωτέρω ενημερωτικά φυλλάδια και
γ) να ενημερώσουν τους γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών με κάθε πρόσφορο μέσο.

1.Οδηγίες-για-προστασια-στο-διαδικτυο.pdf

2.Σεξ_κακοποίηση1.pdf

3.Sexual-Abuse-girl.pdf

4.Ενδοοικογενειακή-βία.pdf

Κων/να Ντελή

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαβίβαση ενημερωτικού υλικού για θέματα εθισμού στο διαδίκτυο κ.α.

Πρόκληση σε ενημερωτική διαδικτυακή συνάντηση του ΠΔΕ Αττικής.

Δεκ 20204

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής, σας προσκαλεί σε δικτυακή συνάντηση με θέμα: «Παιδιά και έφηβοι στις μέρες #ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ#: ενημέρωση για την πανδημία COVID-19, μέρος Γ», την Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου και ώρα 18.00-20.00.

Η συνάντηση απευθύνεται σε γονείς μαθητών, σε εκπαιδευτικούς και στελέχη διοίκησης. Όσοι επιθυμούν μπορούν μα εγγράφουν στον παρακάτω σύνδεσμο.

Κων/να Ντελή

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόκληση σε ενημερωτική διαδικτυακή συνάντηση του ΠΔΕ Αττικής.

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ

Νοέ 202018

Αξιότιμοι γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι στο ΦΕΚ Β΄ 4194/29-09-2020 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ.125614/Δ2/21-09-2020 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2020-2021». Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2020-2021, η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα:

Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά και κριτήριο για την επιλογή/συμμετοχή των μαθητών/τριων στην Ενισχυτική Διδασκαλία αποτελεί η επίδοσή τους στο αντίστοιχο μάθημα.

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στην διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

Στην περίπτωση που επιθυμείτε να συμμετέχει το παιδί σας στην ενισχυτική διδασκαλία, για το σχολικό έτος 2020-21, παρακαλούμε όπως συμπληρώσετε την συνημμένη αίτηση – δήλωση και να μας την αποστείλετε ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση τους σχολείου μας 2gymnfil@sch.gr έως την Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2020.

ΑΙΤΗΣΗ: Συν3 _Υπόδειγμα_1 αίτησης_δήλωσης μαθημάτων 2020_2021

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ

Σύγχρονη Εξ Αποστάσεως Διδασκαλία.

Νοέ 20207

Αγαπητοί γονείς

Οι σχολικές μονάδες της B/θμιας εκπαίδευσης, λόγω της αναστολής λειτουργίας τους, υποχρεούνται να παρέχουν σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση καλύπτοντας τη διδακτέα ύλη.

Η εξ Αποστάσεως διδασκαλία συνιστά το πλέον πρόσφορο εργαλείο για τη συνέχιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας στις παρούσες έκτακτες συνθήκες που βιώνει η χώρα μας λόγω της πανδημίας.

Οι Διευθυντές των σχολείων σε συνεργασία με τον Σύλλογο Διδασκόντων διαμορφώνουν το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα της σύγχρονης εξ Αποστάσεως διδασκαλίας λαμβάνοντας υπόψη τις υπουργικές αποφάσεις που το καθορίζουν και το αποστέλλουν στις οικείες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Η Διευθυντρια του 2ου Γυμνασίου Νέας Φιλαδελφείας

Δείτε την εγκύκλιο 151977/ΓΔ4/7-11-2020

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σύγχρονη Εξ Αποστάσεως Διδασκαλία.

Αγιασμός 2ου Γυμνασίου Νέας Φιλαδέλφειας

Σεπ 202010

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Παρακαλούνται ΟΛΟΙ οι μαθητές να προσέλθουν στο σχολείο στις 8.15 την Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου βάσει νεωτέρας εγκυκλίου του ΥΠΑΙΘ που θα βρείτε εδώ: ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΥΠΑΙΘ