“Ενημέρωση για επαναλειτουργία σχολικών μονάδων τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022”

Αξιότιμοι Γονείς-Κηδεμόνες,

Καλησπέρα. Χρόνια Πολλά κι Ολόφωτα, Καλή κι Ευλογημένη Χρονιά! Μετά τις χθεσινές ανακοινώσεις της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, σάς ενημερώνουμε για τ’ ακόλουθα:

1. Τα σχολεία επαναλειτουργούν δια ζώσης τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022.
2. Όλοι οι μαθητές ανεξαιρέτως, εμβολιασμένοι και μη εμβολιασμένοι, θα κάνουν την πρώτη εβδομάδα, δηλαδή από 10 έως και 14 Ιανουαρίου 3 self-test. Από τη Δευτέρα 17 Ιανουαρίου θα κάνουν 2 self-test, όπως και πριν.
Για την πρώτη εβδομάδα (10-14/1) το self- test θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1).
3. Από σήμερα, Τετάρτη 5 Ιανουαρίου, έως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου θα μπορούν οι γονείς-κηδεμόνες όλων των μαθητών, εμβολιασμένων και μη, να προμηθεύονται δωρεάν πέντε αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, με τον Α.Μ.Κ.Α. τους.
4. Επομένως, το πρώτο self test πρέπει να γίνει πριν την προσέλευση των μαθητών στο σχολείο τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022, έως και 24 ώρες πριν. Το αποτέλεσμα των self test θα δηλώνεται υποχρεωτικά, όπως και πριν, στην πλατφόρμα edupass.gov.gr με ευθύνη των γονέων-κηδεμόνων, και οι μαθητές θα φέρουν μαζί τους το γνωστό έντυπο, είτε εκτυπωμένο είτε χειρόγραφο.

Για ό,τι νεότερο, θα σάς ενημερώσουμε με επόμενο μήνυμά μας.

Καλό απόγευμα και καλή δύναμη σε όλους!