Συμμετοχή των μαθητών του 2ου Γυμνασίου Φλώρινας στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο “Δράση video – Πειράματα στο Γυμνάσιο”

11

12

Το 2ο Γυμνάσιο Φλώρινας συμμετείχε, για 1η φορά φέτος, στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο “Δράση video – Πειράματα  στο Γυμνάσιο” για το σχολικό έτος 2023 24 που διοργανώνει κάθε χρόνο η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.) όπου συμμετείχαν συνολικά  37 σχολεία, από όλη την Ελλάδα, που υπέβαλαν 52 βίντεο.

Το σχολείο μας πήρε μέρος με 2  video “ Η κίνηση του μάγματος” (Γεωγραφία – Γεωλογία) και ¨Απομόνωση DNA από κύτταρα μπανάνας” (Βιολογία), όπου συμμετείχαν συνολικά 10  μαθητές /τριες οι οποίοι με την καθοδήγηση και την επίβλεψη  της υπεύθυνης καθηγήτριας κας Δέσποινας Τσακνάκη – Γεωλόγο κατέκτησαν δύο χάλκινα μετάλλια.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές της Γ’ τάξης: Κωνσταντίνα Θώδα, Άννα  Μαυρουδή, Ιωάννη Παπαδόπουλο, Πασχαλιά Ρακοβίτη, Ρωμανό Σπέρκο, Λυδία Σταμπουλτζή, Δημοσθένη Στυλιάδη, Δέσποινα Τριανταφύλλου, Μαρία Τσακμάκη και Ευαγγελία Τσαχειρίδου για τη συμμετοχή τους στην δράση αυτή.

Η ομάδα μας

1718386890206

Τα video με τα οποία πήραμε μέρος στον διαγωνισμό είναι: