Διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. Καστοριάς

4 Photos Collage Post α

Την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2023 μαθητές του Τμήματος Γ3 του σχολείου μας παρακολούθησαν το Διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. Καστοριάς  με θέμα «Η Έννοια και οι Αξίες της βιοποικιλότητας».

Στο πρώτο μέρος η υπεύθυνη  του προγράμματος μας εξήγησε  την έννοια της Βιοποικιλότητας και την αναγκαιότητα της, για τη διατήρηση της ζωής πάνω στη γη.

Στη συνέχεια οι μαθητές πήραν μέρος σε μία εκπαιδευτική δραστηριότητα. Χωρίστηκαν σε  ομάδες και κάθε ομάδα, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του Κ.Ε.ΠΕ.Α, κατέγραψε  την αξία της βιοποικιλότητας για συγκεκριμένο τομέα της καθημερινής μας ζωής όπως στα τρόφιμα, στα φάρμακα, στο Βιολογικό καθαρισμό κ.α.

Στο τέλος κάθε ομάδα  παρουσίασε τα αποτελέσματα της εργασίας της.

Ευχαριστούμε τις κυρίες Μάγδα Γρηγορίου, ΠΕ04.04 και Αναστασία Ατζέμη, ΠΕ70 – εκπαιδευτικούς  του Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. Καστοριάς.

Υπεύθυνη του Προγράμματος
Τσακνάκη Δέσποινα ΠΕ04.05