Στις 6 Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα Ενδοσχολικής Βίας, μελετήσαμε με τα παιδιά της Β1 τάξης το βιβλίο «Ο Νταής του σχολικού» της Μαρίας Ρουσάκη, ζωγράφισαν μια σκηνή που τους εντυπωσίασε περισσότερο και έτσι ξανά εικονογράφησαν το παρακάτω βιβλίο. Δείτε το…
Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ | Κατηγορία Σχολική Ζωή | , στις 25-05-2023
Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ | Κατηγορία Σχολική Ζωή | , στις 11-05-2023
Αγαπητοί γονείς, σύμφωνα με την αριθ.πρωτ.Φ.7/ΦΜ/98404/Δ1/04-08-2022(4215Β ́) Υπουργική Απόφαση στο σχολείο μας, κατά το σχολικό έτος 2023-24, θα εφαρμοστεί το νέο, αναβαθμισμένο Ολοήμερο Πρόγραμμα.
Στο νέο αναβαθμισμένο Ολοήμερο Πρόγραμμα:
- Οι μαθητές/τριες εγγράφονται κατόπιν σχετικής αίτησης – δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους, χωρίς προϋποθέσεις.
- Η αποχώρηση των μαθητών/τριών λαμβάνει χώρα ή στις 15:50, με το πέρας της δεύτερης διδακτικής ώρας της 2ης ζώνης ή στις 17:30, με τη λήξη του προγράμματος.
- Δύναται να συγκροτείται τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00’- 8:00’), για υποδοχή (7:00’- 7:15’) και ώρα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων (7:15- 8:00), σε σχολεία, όπου διαπιστώνεται σχετική ανάγκη. Στο τμήμα αυτό, δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές/τριες, οι οποίοι/ες είναι εγγεγραμμένοι/ες και φοιτούν στο Ολοήμερο
Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα των σχολικών μονάδων, μετά τη λήξη του διδακτικού έτους, απαιτείται η γραπτή έγκριση του/της οικείου/ας Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Την Υπεύθυνη Δήλωση για την εγγραφή στο Ολοήμερο Πρόγραμμα θα τη βρείτε σε ψηφιακή μορφή στα συνημμένα. Θα δοθεί και σε έντυπη μορφή για όσους ενδιαφέρονται και αδυνατούν να την εκτυπώσουν.
Για τον καλύτερο Προγραμματισμό της λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος (ιδιαίτερα της Πρωινής ζώνης), παρακαλώ, όσοι ενδιαφέρεστε, να αποστείλετε τις Υπεύθυνες Δηλώσεις (με τα παιδιά ή με email) μέχρι τις 17/05/2023.
Για οποιαδήποτε επεξήγηση μπορείτε να επικοινωνήσετε με το σχολείο στο τηλ. 2463024598.
Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ | Κατηγορία Σχολική Ζωή | , στις 10-05-2023
Στα πλαίσια του προγράμματος ecoschols, oι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας, με γνώμονα το σχέδιο δράσης και τα θέματα που ασχολούμαστε φέτος, συζητήσαμε και αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε έναν οικοκώδικα με κανόνες περιβαλλοντικής συμπεριφοράς. Ο οικοκώδικας αναρτήθηκε σε όλες τις τάξεις του σχολείου καθώς και σε κοινόχρηστους χώρους. Δεσμευτήκαμε όλοι να τηρούμε τους κανόνες, να βελτιώσουμε τις περιβαλλοντικές μας επιδόσεις και να γίνουμε πραγματικά ένα οικολογικό σχολείο!!
Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ | Κατηγορία Σχολική Ζωή | , στις 10-05-2023
Παρασκευή 5/5/2023
Βιωματικό εργαστήριο στο σχολείο για την Α΄ τάξη στα πλαίσια της ισορροπημένης διατροφής με στόχο να αναδείξουμε στα μικρά παιδιά τη σπουδαιότητα του πρωινού γεύματος.
Το πρωινό γεύμα που συχνά αναφέρεται και ως «ο βασιλιάς των γευμάτων», είναι ένα από τα σημαντικότερα γεύματα της ημέρας.
Το πρωινό στο σπίτι είναι πολύ σημαντικό, ιδιαιτέρως για τα παιδιά, γιατί περιέχει πολλές επιλογές τροφίμων. Μελέτες έχουν δείξει ότι συχνά δε γίνεται, ενώ ακόμα και όταν υπάρχει, είναι ελλιπές (απουσία πολλών τροφίμων). Τα οφέλη του είναι πολλά, κυρίως όμως τα παιδιά που παίρνουν πρωινό στο σπίτι έχουν καλύτερη απόδοση στο σχολείο και έχουν έλεγχο του σωματικού τους βάρους.
Οι μικροί μαθητές έμαθαν να συνδυάζουν τρεις βασικές ομάδες τροφίμων για να ετοιμάσουν ένα ισορροπημένο και υγιεινό πρωινό, χρησιμοποιώντας δημητριακά (ψωμί , δημητριακά ολικής άλεσης) γαλακτοκομικά, πρωτεΐνες (γάλα, γιαούρτι ,τυρί, αβγό) και φρούτα εποχής (φρέσκα φρούτα ,φράουλες μπανάνες) σε βιωματικό εργαστήρι.
Το πρωινό γεύμα πρέπει να γίνεται καθημερινά στην οικογένεια σαν μια πολύτιμη συνήθεια γιατί συμβάλλει στη διαμόρφωση ενός υγιεινού τρόπου ζωής……
Και γιατί …. Το κοφτερό μυαλό θέλει καλό πρωινό!
ΓΕΡΟΧΡΗΣΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ
ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ