International Poetry Day

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ | Κατηγορία Σχολική Ζωή | , στις 12-04-2022

Τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης (International Poetry Day), η οποία γιορτάζεται την 21η Μαρτίου κάθε χρόνο, οι μαθήτριες του Στ1 τμήματος του 2ου Δημοτικού Σχολείου Πτολεμαΐδας απήγγειλαν απόσπασμα από το ποίημα της Maya Angelou “Still I Rise”, στα πλαίσια του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας. Το έργο αυτό της Αμερικανίδας ποιήτριας, πεζογράφου και ακτιβίστριας αποτελεί ένα διαχρονικό μήνυμα για την ελευθερία, την ισότητα και την ικανότητα επιβίωσης σε ένα κόσμο γεμάτο διακρίσεις και ανισότητες. Συγχαρητήρια στις μαθήτριες Μαρία Η., Έλενα Λ., Εγκελέτα Μ., Ευαγγελία Μ., Μαρία Π. και Γεωργία Τ., οι οποίες συμμετείχαν στη δράση και ανέγνωσαν το παρακάτω απόσπασμα:

Ποίημα

ANGELOU superJumbo

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε το βίντεο.