Δημοσιευμένο στην κατηγορία Β' Τάξη

Ο Ασπρόμαυρος Φίλμους μας μιλάει για τη διαφορετικότητα

Παίζοντας με τα χρώματα

Στην τάξη μας γράψαμε ένα ποίημα και το χαρίσαμε στην κ. Μουσιώνη που ήρθε στο σχολείο και μας μίλησε για το βιβλίο της, τον Ασπρόμαυρο Ζωγράφο.

Το βιβλίο έλεγε πως δεν πειράζει αν δεν κάνεις τα ίδια πράγματα με τους άλλους και διαφέρεις αρκεί να είσαι ο εαυτός σου.

Αυτο είναι το ποίημά μας

Ένας ασπρόμαυρος ζωγράφος ζωγράφιζε μόνο ασπρόμαυρα

δεν χρησιμοποιούσε άλλα χρώματα.

ΖΩΓΡΑΦΙΖΕ ΜΟΝΟ Α-ΣΠΡΟ-ΜΑΥ-ΡΑ!!!

Μέχρι που μία μέρα γνώρισε μία κοπέλα

που φορούσε κόκκινη κορδέλα.

Την αγάπησε πολύ και της έδωσε ένα φιλί.

Από τότε με κόκκινο χρωμάτιζε για πάντα στο χαρτί!!!

Μέχρι που…. είδε μία Κινεζούλα

την Κι Κί Τσα που ήταν τοσοδούλα.

Με κίτρινο χρωμάτιζε απο τότε

και σκέφτονταν πόσο την αγαπά

Οι ζωγραφιές του είχαν διαφορά

μα ήταν φτιαγμένες μέσα απ’ την καρδιά.

Για την διαφορετικό τητα η κυρία μας έδειξε και ένα βίντεο πολύ συγκινητικό.

Δείτε το και θα καταλάβετε πως πρέπει να μην φοβόμαστε το διαφορετικό.

Πατήστε στον πιο κάτω σύνδεσμο.

Η μαγεία του να είσαι διαφορετικός

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Εκδηλώσεις

Ο Μάης έχει μυστικά….

Η Πρωτομαγιά πριν γίνει σύμβολο κοινωνικών αγώνων ήταν η γιορτή της νίκης της άνοιξης , η γιορτή της αναγέννησης της φύσης. Ο Μάης, ο μήνας των λουλουδιών γιορτάζεται στο χωριό μας με εκδηλώσεις στις οποίες το σχολείο μας συμμετέχει με λουλουδένιες ζωγραφιές και με μια ανθοσύνθεση εκπληξη!!!

Τα λουλούδια στήθηκαν απέναντι απο το σχολειό μας και θα ομορφαίνουν την καθημερινότητά μας για τουλάχιστον 4 μέρες.

Ας τραγουδήσουμε όλοι μαζί για τον Μάη και ας αφήσουμε τα χρώματα των λουλουδιών να μας φτιάξουν τη διάθεση.

Ο Μάης

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Εισαγωγή, Εκδηλώσεις

Η συγγραφέας Λίνα Μουσιώνη και ο Ασπρόμαυρος Φίλμους ….στο σχολείο μας

Παιχνίδια με τα χρώματα, με τις επιθυμίες και τα θέλω του καθενός απο εμάς, μας έκανε να παίξουμε η συγγραφέας Λίνα Μουσιώνη. Μας επισκέφτηκε στο σχολείο μας και έπαιξε μαζί μας. Χαρούμενη γελαστή και ευχάριστη μας έκανε να τη νιώσουμε σαν δικό μας άνθρωπο και να διασκεδάσουμε μαζί της.

Με χαρούμενη παιχνιδιάρικη διάθεση οι μαθητές των Β΄Δ και Ε τάξεων διάλεξαν το χρώμα του Ασπρόμαυρους Φίλμους και κατάλαβαν πως δεν πειράζει να είσαι διαφορετικός.