2ο Δ.Σ. ΜΑΝΔΡΑΣ

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Μάνδρας βρίσκεται στην αρχή του αστικού ιστού της πόλης και μετράει περίπου 50 χρόνια ζωής. Χωρίζεται σε 30 αίθουσες διδασκαλίας εκ των οποίων οι 8 αποτελούν εργαστήρια μουσικής, εικαστικών, θεατρικής αγωγής, φυσικής, τμήμα ένταξης, αίθουσα εκδηλώσεων, γυμναστήριο και σχολική βιβλιοθήκη. Οι αίθουσες διδασκαλίας είναι διαμορφωμένες ανάλογα με το ηλικιακό επίπεδο και το ενδιαφέρον των μαθητών και είναι εξοπλισμένες με τεχνολογικά μέσα που υποβοηθούν το διδακτικό έργο των εκπαιδευτικών. Η σχολική μονάδα αποτελείται από δύο κτίρια. Τον εξωτερικό χώρο καλύπτει το προαύλιο με γήπεδα μπάσκετ, ποδοσφαίρου και βόλεϊ. Μέσα στα πλαίσια της ομαλής λειτουργίας της σχολικής μονάδας η διεύθυνση και το εκπαιδευτικό προσωπικό βρίσκονται στη διάθεση των μαθητών και των κηδεμόνων τους με σκοπό τη συνεργασία για την αντιμετώπιση προβλημάτων που δημιουργούνται κατά τη διάρκεια του ημερήσιου προγράμματος.