Βιβλία σε Ρόδες!

Την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου ολοκληρώθηκε το «ταξίδι» της Ε’ τάξης στον κόσμο των βιβλίων μέσω του προγράμματος «Βιβλία σε ρόδες», το οποίο υλοποιήθηκε από την ΠΔΕ Δυτικής Αττικής. Η βαλίτσα με τα βιβλία που είχαν ως θέμα τους φίλους παρέμεινε στην τάξη για 4 εβδομάδες, διάστημα στο οποίο οι μαθητές δανείστηκαν και διάβασαν πολλά βιβλία. Το πρόγραμμα είχε στόχο να καλλιεργήσει τη φιλαναγνωσία και να ενισχύσει την έννοια της φιλίας και των διαπροσωπικών σχέσεων  των μαθητών.

Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος τα παιδιά ετοίμασαν ατομικές βιβλιοπαρουσιάσεις. Σε αυτές περιέγραψαν το βιβλίο που τους έκανε περισσότερη εντύπωση, παρουσίασαν την πλοκή και τους ήρωές του, ζωγράφισαν ένα στιγμιότυπό του και τελικώς το βαθμολόγησαν.

Επόμενος σταθμός των παιδιών της Ε’ τάξης είναι ο 9ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης «Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι» των εκδόσεων Μεταίχμιο. Το ταξίδι τους έχει ήδη αρχίσει!