Α΄ Τάξη

Πρόγραμμα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων

Θεματική: Φροντίζω το Περιβάλλον

Υποθεματική: Παγκόσμια και τοπική φυσική κληρονομιά: Ζωοφιλία

Τίτλος: ” Οι φίλοι μας τα ζώα”

Τετάρτη 13 Απριλίου:   Επίσκεψη σε κτηνίατρο

Στα πλαίσια του προγράμματος καλλιέργειας δεξιοτήτων, με θέμα τα ζώα που εκπονεί η Α΄ τάξη, επισκεφτήκαμε τον κτηνίατρο                       κ. Κωνσταντινίδη Αντώνη, ο οποίος ενημέρωσε τους μαθητές/τριες για τα ζώα. Ακολούθησε συζήτηση με τα παιδιά, τα οποία έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα ζώα και τις συνήθειές τους.

P4130182 P4130185 P4130186 P4130190 P4130191

Πρόγραμμα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων

Θεματική: Ζω καλύτερα – Ευ ζην

Υποθεματική: Υγεία: Διατροφή

Τίτλος: «Τρέφομαι σωστά αλλά και λαχταριστά»

Τετάρτη 25 Νοεμβρίου Επίσκεψη διαιτολόγου-διατροφολόγου στο σχολείο

Στα πλαίσια του προγράμματος καλλιέργειας δεξιοτήτων, με θέμα τη διατροφή που εκπονεί η Α΄ τάξη, επισκέφτηκε το σχολείο μας  η διαιτολόγος-διατροφολόγος κ. Πραντσίδου Πετρούλα.

Ενημέρωσε τους μαθητές/τριες για τη σωστή διατροφή και την μεσογειακή πυραμίδα για τα παιδιά. Ακολούθησε συζήτηση με τα παιδιά, τα οποία συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην δράση αυτή.

Τα παιδιά δημιουργούν…

IMG 3064 IMG 3065 IMG 3066 IMG 3068

Πέμπτη 18 Νοεμβρίου:  Γνωριμία με τα φρούτα και τα λαχανικά, στο μανάβικο της γειτονιάς μας.

manaviko2manaviko3manaviko