Ενημέρωση για την “Ενδοοικογενειακή Βία”

IMG 20240207 101325Την Τετάρτη 7/2/24 οργανώσαμε παρουσίαση στο χώρο των εκδηλώσεων του Σχολείου μας  με θέμα την «Ενδοοικογενειακή Βία» για τους/τις μαθητές/τριες της Ε και ΣΤ τάξης. Η παρουσίαση του προγράμματος έγινε από την εκπρόσωπο της Διεύθυνσης Αστυνομίας Μαγνησίας κα Δήμητρα Δημοπούλου, ανθυπαστυνόμου του Γραφείου Ενδοοικογενειακής Βίας, η οποία ενημέρωσε τους/τις μαθητές/τριες σχετικά με την ενδοοικογενειακή βία, που αποτελεί μια από τις πιο διαδεδομένες μορφές έμφυλης βίας, παγκοσμίως. Πρόκειται για ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο παραβιαστικών συμπεριφορών που ασκεί ο/η δράστης/ιδα, με στόχο να διατηρήσει την εξουσία και τον (κοινωνικό) έλεγχο πάνω στο θύμα του και που μπορεί να πάρει διάφορες μορφές (λεκτική, ψυχολογική, σωματική, σεξουαλική κακοποίηση και οικονομική βία). Τέλος, η κα. Δημοπούλου τόνισε πως η άσκηση κάθε είδους βίας διώκεται από τον Νόμο και επισήμανε ότι μπορούμε να ζητήσουμε υποστήριξη και να προβαίνουμε στις σωστές ενέργειες για την προστασία ενηλίκων και παιδιών. Σε μία προσπάθεια συντονισμένης αντιμετώπισης της ενδοοικογενειακής βίας, η Ελληνική Αστυνομία αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και συμμετέχει ενεργά στις δράσεις συναρμόδιων Φορέων και Υπηρεσιών, με αντικείμενο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της κοινωνίας των πολιτών.

IMG 20240207 101044