“Το πρωί της 19ης Οκτωβρίου 1944 η σειρήνα (μπουρού) από το εργοστάσιο Μουρτζούκου σήμανε για τους βολιώτες την απομάκρυνση και των τελευταίων Γερμανών από την πόλη.
Μελίσσια κόσμου από κάθε γειτονιά κατέβαιναν στο κέντρο.
Ο ενθουσιασμός ήταν απερίγραπτος και κράτησε μέρες. Πρώτα στην πλατεία Ελευθερίας, τόπο θυσίας δεκάδων πατριωτών,
και ύστερα παντού: στην παραλία, στις εκκλησίες, στο Ηρώο για κατάθεση στεφάνων στα θύματα του Πολέμου και της Κατοχής.
Από το πρωί της Πέμπτης 19 Οκτωβρίου έως την Κυριακή 22, που εψάλη η πανηγυρική δοξολογία στον Άγ. Νικόλαο, η πόλη ζούσε ανεπανάληπτες στιγμές αγαλλίασης.
Ήταν η ανακούφιση μετά από ό,τι πέρασαν τα τέσσερα προηγούμενα χρόνια. Η πείνα, οι κακουχίες, οι αρρώστιες, ο τρόμος ανήκαν στο παρελθόν. Τώρα, η είσοδος των πρώτων αναταρτών από την ανατολική πλευρά της πόλης έδινε υποσχέσεις για καλύτερες μέρες, ειρηνικές και δημιουργικές.”
Από την ιστοσελίδα του Μουσείου της Πόλης του Βόλου