Εορτασμός της Επετείου του ΟΧΙ

Τιμήσαμε την επέτειο του ΟΧΙ, τον αγώνα και την αντίσταση των Ελλήνων στον φασισμό. Κάθε τάξη αφιέρωσε ένα δίωρο με αναγνώσεις κειμένων, παρακολούθηση video, συμπλήρωση φύλλων εργασίας.
Στις 9.00΄ π.μ. έγινε η παράδοση της σημαίας στο προαύλιο του Σχολείου και για τα δύο Σχολεία (18ο & 29ο Δ.Σ. Βόλου).
Σημαιοφόρος για την 28η Οκτωβρίου: Τριανταφύλλου Στεφανία
Παραστάτες: Λογοδότης Μιχαήλ, Τάκη Λουκία,  Τζιουμάκης ΔημήτριοςΤουλάκης Γεώργιος και Χρηστάκη Χριστίνα.
“Τι κι αν τότε οι εχθροί ήταν πολλαπλάσιοι και είχαν περισσότερα και καλύτερα όπλα; Οι Έλληνες νίκησαν αποδεικνύοντας, ότι η ιστορία δεν υπακούει στην κοινή λογική και δε γράφεται με αριθμούς αλλά με τη μεγαλοσύνη της ψυχής και της καρδιάς το πύρωμα. Δεν ήταν εύκολη η νίκη, ούτε καν η απόφαση του αγώνα”.