Μίλα, μη φοβάσαι!!!

mila      Με σκοπό να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σχετικά με το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού την Παρασκευή 6 Μαρτίου όλες οι τάξεις του σχολείου, αφιέρωσαν χρόνο σε σχετικές δράσεις που υλοποιήθηκαν κατά τις ώρες της Ευέλικτης Ζώνης, της Φιλαναγνωσίας, αλλά και στα υπόλοιπα μαθήματα.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι μαθητές να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες, ερεθίσματα και ιδέες, να γνωριστούν καλύτερα μεταξύ τους και να δεθούν περισσότερο, με αφορμή και την παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας.

Τα μεγαλύτερα παιδιά παρακολούθησαν την ταινία “το καναρινί ποδήλατο”, οι Γ΄και Δ΄τάξεις είδαν την ταινία μικρού μήκους “τα μπλε γυαλιά” και οι μικρότερες τάξεις συμμετείχαν με παιχνίδια γνωριμίας, συναισθημάτων και ανάγνωση σχετικών διηγημάτων και παραμυθιών.