9ος Διαγωνισμός “Παιχνίδι και Μαθηματικά” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Tην Παρασκευή 6 Μαρτίου 2015 διεξήχθη με επιτυχία ο διαγωνισμός “Παιχνίδι και μαθηματικά” του περιοδικού  “ο Μικρός Ευκλείδης”  της Ε.Μ.Ε. για τις τάξεις Ε΄και ΣΤ΄Δημοτικού στο σχολείο μας.

Ο παιδαγωγικός σκοπός του διαγωνισμού είναι :

• να αντιληφθούν οι μαθητές ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολλές δυνατότητες στη ζωή μας,

• να εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές,

• να χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.

Ευχόμαστε Καλή Πρόοδο σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν.

Δείτε τα θέματα :                               Ε΄ Τάξη                        Στ΄ Τάξη

Δείτε τις λύσεις:                                 Ε΄ Τάξη                        Στ΄ Τάξη

Η Αποκριάτικη γιορτή του σχολείου μας.

Την Παρασκευή 20-2 πραγματοποιήθηκε το αποκριάτικο πάρτι του σχολείου μας. Οι μαθητές μας για ένα ολόκληρο δίωρο, ντυμένοι μασκαράδες, ξεφάντωσαν με παραδοσιακά τραγούδια και όχι μόνο. Με κέφι και χαρά έπλεξαν το γαϊτανάκι, συμμετείχαν στο διαγωνισμό χορού και τραγουδιού, κατασκεύασαν χαρταετό και μάσκες και χόρεψαν με τους δασκάλους τους.

Ευχόμαστε  Καλή Σαρακοστή και του χρόνου με υγεία!!!