Αρχική » Σχολική Βιβλιοθήκη

Σχολική Βιβλιοθήκη

Το 29ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης είναι από τα πρώτα σχολεία που εντάχθηκαν  στο Σύστημα Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών. Διαθέτει πάνω από 2.000 τίτλους βιβλίων.

Για τη διαμόρφωση του χώρου, τον εμπλουτισμό και τη λειτουργία της σχολικής βιβλιοθήκης εργάστηκαν με προθυμία και ζήλο, εθελοντικά, πολλά  μέλη των κατά καιρούς εκλεγμένων Διοικητικών Συμβουλίων του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, απλά μέλη του Συλλόγου Γονέων, καθώς και πολλοί εκπαιδευτικοί και μαθητές.

3/4/2021

Νέα ψηφιακά παιδικά βιβλία για τον κορωνοϊό (Covid Books):

14/3/2021

«Το Καρναβάλι των Ζώων»

Η πιο γνωστή σύνθεση του σπουδαίου Γάλλου συνθέτη Camille Saint-Saens  (Καμίγ Σεν Σανς) (1835-1921). Ο πρωτότυπος τίτλος στα γαλλικά είναι Le Carnaval Des Animaux και ο υπότιτλος Grande fantaisie zoologique. Μαζί με το Πέτρο και τον Λύκο του Σεργκέι Προκόφιεφ και τον Οδηγό Ορχήστρας για Νέους του Μπέντζαμιν Μπρίτεν, είναι από τα δημοφιλέστερα έργα κλασσικής μουσικής για παιδιά.

Η διάρκεια του ποικίλλει από 22 έως 25 λεπτά.
Το Καρναβάλι των Ζώων, που παραπέμπει σε ένα φανταστικό ζωολογικό μουσείο, είναι μία ορχηστρική σουίτα, που αποτελείται από 13 εικόνες πλαισιωμένες από εισαγωγή και φινάλε. Οι τίτλοι τους:

• Introduction (Εισαγωγή)
  • Marche royale du lion (Βασιλικό εμβατήριο του λιονταριού)
  • Poules et coqs (Όρνιθες και πετεινοί)
  • Hémiones (Ημίονοι)
  • Tortues (Χελώνες)
  • L’éléphant (O Ελέφαντας)
  • Kangourous (Τα Καγκουρό)
  • Aquarium (Ενυδρείο)
  • Personnages à longues oreilles (Πρόσωπα με μεγάλα αυτιά)
  • Le coucou au fond des bois (Ο κούκος στο πυκνό δάσος)
  • Volière (Περιστερώνας)
  • Pianistes (Πιανίστες)
  • Fossiles (Απολιθώματα)
  • Le cygne (Ο Κύκνος)
  • Finale (Φινάλε)

Το έργο γράφτηκε τον Φεβρουάριο του 1886 σ’ ένα μικρό χωριό της Αυστρίας, στο οποίο ο Σεν Σανς περνούσε τις χειμερινές διακοπές του.Ανάλαφρο και χιουμοριστικό, το Καρναβάλι των Ζώων δεν έχαιρε της εκτίμησης του δημιουργού του, καθώς πίστευε ότι  θάμπωνε την εικόνα του ως σοβαρού συνθέτη. Γι’ αυτό και απαίτησε να ακουστεί δημόσια μετά τον θάνατό του. Αυτό συνέβη στις 25 Φεβρουαρίου  1922, στο Παρίσι, δύο μήνες μετά τον θάνατο του Σεν Σανς. Αποσπάσματα από το έργο έχουν χρησιμοποιηθεί ως μουσική επένδυση σε ταινίες και τηλεοπτικές σειρές.

6/3/2021

«ΜΕ ΣΥΜΜΑΧΟ ΣΟΥ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΔΙΩΞΕ ΤΗ ΒΙΑ ΑΠ’ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ»

Σύνθημα: Βαγγέλης Ηλιόπουλος, Εικονογράφηση: Λίλα Καλογερή

[Παιδική Νομική Βιβλιοθήκη, ibby Ελληνικό Τμήμα, Ο Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου, (2017)]

9/2/2021

O Σίφης ο Ποντικός και το Διαδίκτυο

Ένα παραμύθι της Κάρμεν Ρουγγέρη, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας και εικονογράφηση του Γιάννη Σπανόπουλου.

O Σίφης ο Ποντικός και το Διαδίκτυο

Διαβάστε περισσότερα »

ΠΑΙΔΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ  ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΩΝ  ΑΝΑ   ΤΑΞΗ

Προτάσεις από την κα Αντωνιάδου Γωγώ εκπ/κό Τμήματος Ένταξης