IMG 9566IMG 9612

Με αφορμή την ενότητα «Διατροφή» των εργαστηρίων δεξιοτήτων, οι μαθητές /τριες του Νηπιαγωγείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Σιτηρών και Αλεύρων που βρίσκεται στον Μύλο του Παπά. Αρχικά είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν από την υπεύθυνη στις εγκαταστάσεις του Μουσείου και να γνωρίσουν τις φάσεις της τεχνολογικής εξέλιξης άλεσης και κίνησης του Μύλου, τα μυστικά της βιομηχανικής επεξεργασίας του σιταριού καθώς και τους ανθρώπους που δημιούργησαν μια σημαντική αλευροβιομηχανία στην καρδιά του Θεσσαλικού κάμπου. Επίσης, επισκέφτηκαν την ειδική αίθουσα του Μουσείου με την εντυπωσιακή έκθεση φωτογραφίας του Τάκη Τλούπα που παρουσιάζεται ο κύκλος του σιταριού από τη σπορά μέχρι το θερισμό. Τέλος οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν ιδιαίτερα από τη μακέτα του κτιρίου όπου φαίνεται όλη η παραγωγική διαδικασία. Ευχαριστούμε θερμά την κα Κόντσα Κωνσταντίνα για την ζεστή της φιλοξενία σε αυτόν τον ξεχωριστό χώρο και για αυτή την μοναδική εμπειρία!!!