Τις πρώτες μέρες του Φλεβάρη συνεχίσαμε τις δραστηριότητες για τη θεματική ενότητα “Χειμώνας“, επεξεργαστήκαμε πίνακες ζωγραφικής και παίρνοντας έμπνευση από αυτούς, φιλοτεχνήσαμε τα δικά μας έργα τέχνης. Φτιάξαμε χιονανθρωπάκια, επεξεργαστήκαμε το Χ του χειμώνα και το “στολίσαμε” με τη δύναμη της δικής μας φαντασίας.
Με αφορμή το τραγούδι “Το παγωμένο πουλί” φτιάξαμε τα δικά μας πουλάκια στο χιόνι. Επεξεργαστήκαμε το τραγούδι του Φλεβάρη και ζωγραφίσαμε 4 αντιπροσωπευτικές σκηνές του τραγουδιού.
Ακολουθούν ενδεικτικές φωτογραφίες από τις δράσεις μας.
![330674193 783574593397218 1335414230012551623 n](https://blogs.sch.gr/27nipath/files/2023/02/330674193_783574593397218_1335414230012551623_n-300x155.jpg?x83523)
Εμπνεόμαστε από πίνακες ζωγραφικής με θέμα τον χειμώνα και δημιουργούμε τα δικά μας χειμερινά τοπία. Ο πρωτότυπος πίνακας βρίσκεται σε αντίγραφο πίσω από τις παιδικές δημιουργίες.
Με αφορμή την έναρξη της αποκριάτικης περιόδου, φιλοτεχνήσαμε τους δικούς μας κλόουν, χαρτοπόλεμο και επεξεργαστήκαμε τον πίνακα του Ζουάν Μιρό “Το καρναβάλι του Αρλεκίνου” φτιάχνοντας στη συνέχεια τα δικά μας έργα.
Αφήστε μια απάντηση