Αγιασμός

Ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά  θα γίνει την Τετάρτη 11/09/2024 ,στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας ,στις 8:30.Θα ακολουθήσει ενημέρωση των γονέων στα αντίστοιχα τμήματα του σχολείου. Καλή σχολική χρονιά!

Διάχυση αποτελεσμάτων σχεδίου δράσης αξιολόγησης στους γονείς

φωτο 1 φωτο 3 φωτο2

Στη λήξη του σχολικού έτους παρουσιάσαμε τα αποτελέσματα του σχεδίου δράσης “Μαθαίνω τη γειτονιά μου” στους γονείς, στο χώρο του σχολείου. Χρησιμοποιήσαμε φωτογραφικό υλικό, αφίσες , κατασκευές και εργασίες των παιδιών.

Συνεργασία με το ΣΤ1 του 56ου Δημοτικού σχολείου

φωτο 5 φωτο 6 φωτο 7

“Η Πάτρα παλιά και σήμερα” Ένα ενδιαφέρον θέμα που αφορά την αλλαγή της πόλης αλλά και της γειτονιάς μας στο χρόνο. Συνεργασία με το συστεγαζόμενο με εμάς  56ο  Δημοτικό σχολείο και το ΣΤ 1 τμήμα του σχολείου. Τα παιδιά παρακολουθούν αρχείο φωτογραφιών σε διαδραστικό πίνακα.

Επίσκεψη στο σχολείο μας προσωπικού καθαριότητας Δήμου Πατρέων

φωτο 10 φωτο 11

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης αξιολόγησης “Μαθαίνω τη γειτονιά μου”, μας επισκέφθηκε εργαζόμενη της καθαριότητας του Δήμου και παρουσίασε μέρος της δουλειάς της στην τάξη. Ακολούθησε προβολή video με ανάλογο θέμα και συζήτηση με τα παιδιά.

Περίπατος στη γειτονιά μας

φωτο 8 1φωτογραφια 5φωτο 6 1φωτο 2 3φωτο 3 2

φωτο 7 1

Στον περίπατό μας ανακυκλώσαμε υλικά στο μπλε κάδο, αφήσαμε τροφές σε αδέσποτα ζώα, εντοπίσαμε προβλήματα σε πεζοδρόμια και κοινόχρηστους χώρους. Επιστρέφοντας στο σχολείο αναπαραστήσαμε  τη γειτονιά μας σε χάρτη, με οικοδομικά υλικά και γράψαμε λίστα με προτάσεις για μια πιο όμορφη και λειτουργική γειτονιά.

τουβλάκιαφωτο 51χαρτης σχολείουη γειτονιά μουαφισα ζωων

Έθιμα του Πάσχα

Φωτο 1 φωτο 7 φωτο 6 φωτο 8

Μαθαίνοντας για το Πάσχα ,τη Μεγάλη εβδομάδα , τα ήθη και έθιμα της πατρίδας μας. Τα παιδάκια με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών έβαψαν κόκκινα αυγά και έπλασαν κουλουράκια. Μετρήσαμε υλικά, τα ζυγίσαμε, ζυμώσαμε και φτιάξαμε πασχαλινά κουλουράκια .Δεν ξεχάσαμε να βάψουμε κόκκινα αυγά για το πασχαλινό μας καλάθι!!!

Καρναβαλικό εργαστήρι και αθλητικός χώρος Starhoops

φωτο4φωτο 2φωτο 3φωτο 5

Από την εκδρομή μας στο Καρναβαλικό εργαστήρι και τον αθλητικό χώρο Starhoops. Επίσκεψη συνδυασμένη με την αξιολόγηση, τη γνωριμία με την πόλη μας και τη γειτονιά μας.

Δραστηριότητες ανακύκλωσης στα πλαίσια της αξιολόγησης σχολικής μονάδας

Δραστηριότητα 1 Δραστηριότητα 2 Δραστηριότητα ανακύκλωσης Δραστηριότητες γραφής 1 Δραστηριότητες γραφής 2 Στα πλαίσια της αξιολόγησης με θέμα “Μαθαίνω τη γειτονιά μου” τα παιδιά επεμβαίνουν για μία πράσινη γειτονιά παίζοντας με ανακυκλώσιμα υλικά , κάνοντας ταξινόμηση ανακυκλώσιμων υλικών και δουλεύοντας με διάφορους τρόπους την ανακύκλωση. Η δράση τους αξιόλογη μέσα στο χώρο του σχολείου αλλά και γύρω από αυτόν.

foto1 foto2 foto3 foto 5

Τα παιδιά κατασκεύασαν τους δικούς τους κάδους και ταξινόμησαν τα απορρίμματα αντίστοιχα. Επίσης με ανακυκλώσιμα υλικά έφτιαξαν την αλκυόνα και τη φωλιά της.

foto 4

download  Οι πιγκουίνοι μόνο από ανακυκλώσιμα υλικά των παιδιών.