Υιοθέτηση Μεταξοσκώληκων

Στο σχολείο μας εδώ και μερικές ημέρες δεν είμαστε μόνο δάσκαλοι και μαθητές. Έχουμε παρέα μια ομάδα από μεταξοσκώληκες που μας συντροφεύει καθημερινά στα μαθήματά μας, ενώ αρκετοί μαθητές επέλεξαν να πάρουν και στο σπίτι τους. Ασχολούμαστε με τη διατροφή τους, που την καλύπτουμε με τα δέντρα του σχολείου μας και τον καθαρισμό του χώρου τους, παρατηρώντας τους καθημερινά να μεγαλώνουν μέχρι να μας δώσουν το υπέροχο δώρο τους. Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από τη δεύτερη ημέρα υιοθεσίας τους.

Ύστερα από 30 περίπου ημέρες με την καθημερινή φροντίδα μαθητών κι εκπαιδευτικών έγινε αυτό που περιμέναμε με ανυπομονησία. Οι μεταξοσκώληκες άρχισαν να πλέκουν το κουκούλι τους και να αφήνουν το πολύτιμο μετάξι τους στη διάθεσή μας. Αφήσαμε και κάποια για να πάρουμε τα αβγά και να συνεχίσουμε τον επόμενο χρόνο τη δράση μας πιο σοφοί ασχολούμενοι  με ένα ακόμα θαύμα της φύσης.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Σχ. έτος 2022-2023. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.