Επίσκεψη στο Παλαιοντολογικό Μουσείο

Tην Τρίτη 21 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θέμα: “Ταξίδι στα επαγγέλματα από το χτες ως το σήμερα”, επισκέφθηκαν το Παλαιοντολογικό Μουσείο της Πανεπιστημιούπολης. Εκεί, ενσάρκωσαν το επάγγελμα του παλαιοντολόγου κι ως σύγχρονοι Δαρβίνοι παρατήρησαν, ανακάλυψαν και μελέτησαν απολιθώματα προϊστορικών ζώων. Ύστερα επιδόθηκαν σε προσεκτικές ανασκαφές για την εύρεση οστών δεινοσαύρων. Τέλος, κατασκεύασαν ίχνη αρχαίων μορφών ζωής.

Το επάγγελμα του παλαιοντολόγου φάνηκε στους μικρούς μαθητές ιδιαίτερα συναρπαστικό για αυτό και ενθουσιάστηκαν με όλα όσα ανακάλυψαν!

Κατηγορίες: Β τάξη, Εκπαιδευτικές επισκέψεις, Τάξεις. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.