Σέβομαι το διαφορετικό

δεξιοτήτων

Αλληλοσεβασμός και διαφορετικότητα

Οι μαθητές της Γ΄ και ΣΤ΄ τάξης μέσα από βιωματικές ασκήσεις, κινητική δράση και παιχνίδια ρόλων καθώς και αναστοχασμό κάτω από την ομπρέλα της ομαδικής σκέψης και συνεργασίας, κατανόησαν την έννοια της διαφορετικότητας και την αξία της. Ευαισθητοποιήθηκαν απέναντι σε ανθρώπους με αναπηρία, κατανοώντας την αξία ίσων ευκαιριών. Ζωγράφισαν τον εαυτό τους αντιλαμβανόμενα τις ομοιότητες που έχουν και έμαθαν να αποδέχονται και να κατανοούν την ετερότητα αναπτύσσοντας την ενσυναίσθησή τους.

Οι μαθητές  ολοκλήρωσαν τις δραστηριότητες με τη δημιουργία αφίσας που συνοψίζει όλα όσα αποκόμισαν από το πρόγραμμα.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Γ τάξη, Στ τάξη, Σχ. έτος 2022-2023, Τάξεις. Ετικέτες: , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.