Η διαδρομή από το σπίτι στο σχολείο

Οι μαθητές της Ε´ τάξης με τη βοήθεια των εφαρμογών Google Maps και Showmystreet περιηγήθηκαν στις γειτονιές της περιοχής μας. Αφού περιπλανήθηκαν αρκετά, εντόπισαν το σχολείο και τo σπίτι τους. Έπειτα βρήκαν στον χάρτη τη διαδρομή που ακολουθούν για να φτάσουν στο σχολείο, την απόσταση καθώς και το χρόνο που χρειάζονται αν μετακινηθούν με τα πόδια ή με αυτοκίνητο. Καταχώρησαν τα δεδομένα της απόστασης και του χρόνου μετακίνησης, με τα πόδια ή με αυτοκίνητο, στο Excel. Μορφοποίησαν τα δεδομένα τους και υπολόγισαν ποιος μαθητής ή μαθήτρια διανύει την ελάχιστη και ποιος τη μέγιστη απόσταση για να φθάσει στο σχολείο καθώς και τον αντίστοιχο ελάχιστο και μέγιστο χρόνο μετακίνησης, με τα πόδια ή με αυτοκίνητο, με τη χρήση των συναρτήσεων MIN και MAX αντίστοιχα. Τέλος, δημιούργησαν μια σειρά γραφημάτων για την πιο ελκυστική απεικόνιση των παραπάνω δεδομένων των μαθητών του τμήματός τους.
Συγχαρητήρια παιδιά!!! Εξαιρετική εργασία!!!
[slideboom id=1402185&w=425&h=370]
[slideboom id=1402183&w=425&h=370]
Κατηγορίες: Excel, Πληροφορική. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.