Μουσείο Πληροφορικής

To Μουσείο Πληροφορικής είναι μία εφαρμογή εικονικής πραγματικότητας, από τον δικτυακό τόπο Φωτόδεντρο, η οποία προσομοιώνει ένα τρισδιάστατο εικονικό μουσείο με εκθέματα από την επιστήμη των υπολογιστών. Η εφαρμογή απευθύνεται σε μαθητές Δημοτικού (9-12 ετών) και Γυμνασίου. Οι μαθητές καλούνται να πλοηγηθούν στον χώρο και να εξερευνήσουν τα εκθέματα/αντικείμενα που υπάρχουν σε πέντε δωμάτια:

1) Υπολογιστικές μηχανές της αρχαιότητας.

2) Το εσωτερικό του υπολογιστή.

3) Μονάδες εισόδου.

4) Μονάδες εξόδου.

5) Αποθηκευτικά μέσα.

Πατήστε κλικ εδώ ή στην παραπάνω εικόνα για να ξεκινήσετε άμεσα την περιήγησή σας στο Μουσείο Πληροφορικής.

Προσοχή για να εκτελέσετε την εφαρμογή είναι απαραίτητο το πρόσθετο Unity3d για Windows το οποίο μπορείτε να   κατεβάσετε και εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας από εδώ (Πατήστε κλικ στο κουμπί ).

Για τη μετακίνησή σας στο μουσείο χρησιμοποιήστε τα βέλη από το πληκτρολόγιο σας ή τα πλήκτρα W, A, S, D καθώς και τα πλήκτρα Q και E για πλάγιο περπάτημα.

Το Φωτόδεντρο είναι το Πανελλήνιο Αποθετήριο Μαθησιακών Αντικειμένων για την πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό λογισμικό, Πληροφορική, Υλικό. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.