PurposeGames – Δημιουργία Παιχνιδιών Γνώσεων

Το PurposeGames είναι μια online πλατφόρμα, στην οποία μπορεί κανείς να δημιουργήσει παιχνίδια γνώσεων. Οι επιλογές που δίνονται στο χρήστη είναι οι εξής:

• Να δημιουργήσει ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.
  • Να ανεβάσει μια εικόνα και να τοποθετήσει σε διάφορα σημεία της κουκκίδες που αντιστοιχούν σε ερωτήσεις.
  • Να ανεβάσει μια εικόνα και να τοποθετήσει διάφορα σχήματα τα οποία θα αντιστοιχούν σε ερωτήσεις.

Το PurposeGames μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε προκειμένου να δημιουργήσετε μια σειρά από ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής που αφορούν το μάθημα σας. Με αυτόν τον τρόπο ο μαθητής εμπλέκεται σε μια διαδικασία η οποία του φαίνεται σαν παιχνίδι και ταυτόχρονα μαθαίνει την ύλη του μαθήματος.
Επιπλέον,  με την εν λόγω πλατφόρμα, ο εκπαιδευτικός μπορεί να επιλέξει μια αντιπροσωπευτική εικόνα του μαθήματος και πάνω της να τοποθετήσει κουκκίδες που αντιστοιχούν σε ερωτήσεις του μαθήματος. Με το PurposeGames μπορείτε να οργανώσετε και να υλοποιήσετε ένα τουρνουά γνώσεων για τη τάξη σας.
Επίσης κάθε μαθητής μπορεί να προκαλεί ένα συμμαθητή του σε αγώνα γνώσεων!

Απολαύστε μερικά παραδείγματα χρήσης του PurposeGames που δημιουργήσαμε με τα παιδιά:

ΟΔΥΣΣΕΙΑ1

ΟΔΥΣΣΕΙΑ2

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΙΚΟΙ ΛΑΟΙ

ΒΥΖΑΝΤΙΟ

ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Κατηγορίες: Purpose games, Γ τάξη, Γ τάξη, Γεωγραφία, Δ τάξη, Δ τάξη, Ε τάξη, Ε τάξη, Ευρώπη, Ιστορία, Πληροφορική, Στ τάξη, Στ τάξη, Τάξεις. Ετικέτες: , , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.