Πράσινες Γειτονιές!

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 04 24 232037

Oλοκληρώθηκε η συμμετοχή μας στο περιβαλλοντικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Ηλεκτρονικής μάθησης “Πράσινες Γειτονιές”, που διοργανώθηκε από την Πρωτοβάθμια Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης και το NOUS, Ινστιτούτο ψηφιακής μάθησης & επικοινωνίας

Στόχος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών για το περιβάλλον, η γνωριμία με τη γειτονιά τους, η ανάπτυξη της ομαδικότητας.

Σκοπός του σεμιναρίου είναι να εκπαιδευτούν οι εκπαιδευτικοί στη χρήση ψηφιακών εργαλείων για την υλοποίηση του Προγράμματος «Πράσινες Γειτονιές» στις σχολικές  ομάδες της Διεύθυνσης Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, η συνεργατικότητα των εκπαιδευτικών, η δημιουργία μιας κοινότητας μάθησης που εργάζεται συλλογικά για την επίτευξη ενός κοινού στόχου και φυσικά η ανάπτυξη κοινωνικών και ψηφιακών δεξιοτήτων.

Δείτε όλες τις δράσεις μας πατώντας στον σύνδεσμο:

Πράσινες Γειτονιές