Covid 19

Η νέα κανονικότητα στη ζωή μας, όπως αυτή έχει διαμορφωθεί από τις συνθήκες της πανδημίας, διέπεται πλέον από οδηγίες για την προστασία της υγείας όλων μας.

Oι κανόνες αυτοί βασίζονται σε αντίστοιχες οδηγίες και συστάσεις του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.), της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας (ΓΓΠΠ), του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ), καθώς και στις προβλέψεις της εθνικής και κοινοτικής νομοθεσίας για την υγεία και ασφάλεια.

Ακολουθώντας τις οδηγίες από το Υπουργείο Παιδείας και τις αρμόδιες αρχές, μεριμνώντας για την αυστηρή εφαρμογή των κανόνων που έχουμε προσαρμόσει στις ανάγκες της καθημερινής μας λειτουργίας αλλά και διατηρώντας συστηματική επικοινωνία και συνεργασία με όλους εσάς, είμαστε έτοιμοι να προσαρμοστούμε σε μια νέα πραγματικότητα και να διασφαλίσουμε ότι τα παιδιά σας, θα λάβουν όλα τα απαραίτητα εφόδια και το φετινό σχολικό έτος.

Είναι σημαντικό να υιοθετήσουμε στην καθημερινότητά μας και φυσικά, στο Σχολείο, μια υπεύθυνη Στάση Ζωής, ατομική και συλλογική, προκειμένου να προστατεύσουμε την υγεία τη δική μας, των παιδιών μας και των προσώπων που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες.

Αναλυτικές οδηγίες του ΕΟΔΥ μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ

Παρακάτω ακολουθεί το υγειονομικό πρωτόκολλο για COVID  19  όπως ισχύει από τις 8/1/2022

ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ COVID 10 1 2022