Χελιδονίσματα

«Ήλθε, ήλθε Χελιδών» από την αρχαία Ελλάδα στα «Χελιδονίσματα» ανά την Ελλάδα, έθιμο καλωσορίσματος της Άνοιξης.
Το σχολείο μας υποδέχθηκε με χαρά, την κα Βαρβάρα Πίκουλα (ηθογράφο και μουσειοπαιδαγωγό), η οποία παρουσίασε μέσω ενός βιωματικού εργαστηρίου το σχετικό έθιμο. Τα παιδιά γνώρισαν το έθιμο, τραγούδησαν τα κάλαντα και κατασκεύασαν τη δική τους «Χελιδόνα».

Make-A-Wish (Κάνε Μια Ευχή Ελλάδος)

Με την πολύτιμη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, συμμετείχαμε στο πρόγραμμα Αστέρι της Ευχής του Make-Α-Wish (Κάνε Μια Ευχή Ελλάδος).

Το πιστοποιητικό υιοθεσίας του σχολείου μας!

Το Αστέρι της Ευχής που δημιουργήσαμε  για τον διαγωνισμό του Make-Α-Wish.

Ο Έπαινος Συμμετοχής του σχολείου μας

Επίσκεψη οδοντίατρου

Σήμερα είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον οδοντίατρο κ. Βασιλειάδη Γεώργιο.  Μας μίλησε για την υγιεινή των δοντιών, τον τρόπο και τη διάρκεια βουρτσίσματος, τις τροφές που πρέπει να αποφεύγουμε να τρώμε συχνά και τους τρόπους προστασίας των δοντιών μας. Τον ευχαριστούμε θερμά!

25η Μαρτίου

Η 25η Μαρτίου είναι θρησκευτική αλλά και Εθνική Εορτή. Τιμάμε τους προγόνους μας γιορτάζοντας την έναρξη της Επανάστασης του 1821 ενάντια στον τουρκικό ζυγό και παράλληλα τιμάμε την ορθόδοξη πίστη, εορτάζοντας τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου.
Χρόνια πολλά Ελλάδα!!!

Απόκριες

Οι Απόκριες είναι από τις πιο αγαπημένες γιορτές των παιδιών! Έτσι, κι εμείς στο νηπιαγωγείο μας γιορτάσαμε, παίξαμε, κάναμε κατασκευές, μασκαρευτήκαμε, χορέψαμε και διασκεδάσαμε με την ψυχή μας όλες αυτές τις μέρες!!! Μιλήσαμε για τα ήθη και τα έθιμα της Τσικνοπέμπτης, της Αποκριάς και της “Καθαράς” Δευτέρας. Γιορτάσαμε την Τσικνοπέμπτη, τσικνίζοντας σουβλάκια και μπιφτέκια τα οποία προσέφεραν και έψησαν οι γονείς δύο μαθητών μας (…και τους ευχαριστούμε πολύ!!!).
Και του χρόνου με υγεία και χαρά!!!

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ «Ο ΕΓΩΙΣΤΗΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ»

Ο Εγωιστής Γίγαντας του Oscar Wilde είναι ένα αριστούργημα της παιδικής λογοτεχνίας που μιλάει για συναισθήματα και καταστάσεις που όλα τα παιδιά από τη μικρότερη κιόλας ηλικία καλούνται να διαχειριστούν. Η θεατρική ομάδα «Μικρός Βορράς» μας μετέφερε με χιούμορ, τρυφερότητα αλλά και με προβληματισμό στον “πανέμορφο κήπο” του Εγωιστή Γίγαντα!
“Όποιος γίγαντας στον κήπο του φυτέψει
λίγη, τόση δα, καλοσύνη
γιγάντιο δέντρο αιωνόβιο
σε λίγες μέρες θα έχει γίνει!”

STEAM και η ΓΗ γυρίζει…

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: «STEM/Εκπαιδευτική Ρομποτική»
«Δημιουργώ και Καινοτομώ-Δημιουργική Σκέψη & Πρωτοβουλία»

Βασιζόμενοι στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «STEAM και η ΓΗ γυρίζει…», είχαμε ως στόχο οι μαθητές να  βρουν απαντήσεις σε ερωτήσεις για το διάστημα και για το γεγονός ότι οι πλανήτες δεν είναι απομονωμένοι ο ένας από τον άλλον, αλλά αλληλοεξαρτώμενοι καθώς η Σελήνη περιστρέφεται γύρω από τη Γη, η Γη μαζί με επτά άλλους πλανήτες, περιστρέφεται γύρω από τον Ήλιο και ο Ήλιος, με τη σειρά του, περιστρέφεται γύρω από το κέντρο του γαλαξία μας. Η Σελήνη, η Γη και ο Ήλιος αποτελούν τα τρία ουράνια σώματα τα οποία σχηματίζουν ένα ολοκληρωμένο σύστημα, με την εναλλαγή ημέρας/νύχτας, τις εκλείψεις και τις εποχές που προκύπτουν από τις αλληλεπιδράσεις μεταξύ των σωμάτων αυτών και με τις οποίες οι μικροί μαθητές πειραματίστηκαν και γνώρισαν με βιωματικό τρόπο.

Πρώτες Βοήθειες

Το σχολείο μας επισκέφθηκε μητέρα μιας μαθήτριας (ιατρός) η οποία μίλησε στα παιδιά για τις «Πρώτες Βοήθειες» και μας περιέγραψε τις τεχνικές αντιμετώπισης ενός ατυχήματος, τραυματισμού, πνιγμονής, ρινορραγίας, εγκαύματος.
Την ευχαριστούμε θερμά για τις πολύτιμες οδηγίες που μας έδειξε.

ΧΟΠΑ Ήρωες

Οι ΧΟΠΑ Ήρωες είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο ενημερώνει τους μαθητές για τα κυριότερα συμπτώματα του εγκεφαλικού επεισοδίου και την άμεση δράση. Τα παιδιά έμαθαν με εύκολο και διασκεδαστικό τρόπο πώς να εντοπίζουν ένα εγκεφαλικό επεισόδιο, για να μπορούν να σώσουν τη ζωή ενός αγαπημένου τους ανθρώπου, όπως ο παππούς και η γιαγιά καλώντας στον αριθμό 112.