Σεισμός … και τώρα τι κάνω;

Το χρονικό διάστημα από 1-11-23 έως 22-11-23 πραγματοποιήσαμε στο 2ο υποχρεωτικό τμήμα, το 1ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων με τον τίτλο “Σεισμός,,, και τώρα τι κάνω;”

Το θέμα αυτό ανήκει στη θεματική ενότητα: Φροντίζω το περιβάλλον. Κλιματική αλλαγή-Φυσικές καταστροφές, Πολιτική προστασία.

Πραγματοποιήθηκαν 7 δίωρα εργαστήρια με στόχο  τα νήπια να γνωρίσουν:

• τα σημαντικότερα φυσικά φαινόμενα που προκαλούν τις μεγαλύτερες φυσικές καταστροφές,
  • να αποκτήσουν γνώσεις προετοιμασίας πριν την εκδήλωση ενός σεισμού,
  • να εκπαιδευτούν σε μέτρα προστασίας κατά τη διάρκεια ενός σεισμού  καθώς και μετά την εκδήλωσή του.

Φτιάξαμε έναν εννοιολογικό χάρτη με τις φυσικές καταστροφές και συμπληρώσαμε το φύλλο εργασίας,

μάθαμε για το εσωτερικό της γης και πως δημιουργείται ένας σεισμός.

3

Διαβάσαμε το μύθο του Εγκέλαδου. Μελετήσαμε οδηγίες από φυλλάδια και αφίσες του ΟΑΣΠ και παρακολουθήσαμε σχετικά βίντεο. Παίξαμε παιχνίδια.

Μάθαμε ποια πρέπει να είναι η σωστή προετοιμασία  πριν το σεισμό  και φτιάξαμε το βαλιτσάκι του σεισμού.

DSC02337 DSC02336

Μάθαμε τα βήματα προστασίας την ώρα του σεισμού και φτιάξαμε σχεδιάγραμμα με τις θέσεις των παιδιών κάτω από τα τραπέζια για την αποφυγή πανικού και συνοστισμού.

Πραγματοποιήσαμε πολλές ασκήσεις για σεισμό.

Φτιάξαμε ενημερωτικό φυλλάδιο (βιβλιαράκι με οδηγίες) για τους γονείς.

“Οι ντετέκτιβ ανακαλύπτουν το μυστικό για σώμα γερό και μυαλό δυνατό”

ΘΕΜΑΤΙΚH ENOTHTA: Ζω καλύτερα-Ευ Ζην

1.Υποθεματική Υγεία:Διατροφή και Άσκηση

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Οι ντετέκτιβ ανακαλύπτουν το μυστικό για σώμα γερό και μυαλό δυνατό” αποτελεί μια εισαγωγή των μαθητών στις σωστές διατροφικές συνήθειες και στη σημασία της άσκησης για την υγεία τους, υπό το πρίσμα των δεξιοτήτων μάθησης “4C” (επικοινωνία, συνεργασία, κριτική σκέψη, δημιουργικότητα).
Το πρόγραμμα χαρακτηρίζεται από ευελιξία και αξιοποιήθηκε με τρόπο, ώστε να ανταποκρίνεται στα ενδιαφέροντα και τις ανάγκες των παιδιών της τάξης.

Στο e-mail του σχολείου ήρθε ένα μήνυμα από το ντετέκτιβ Βανς, ο οποίος ζητάει τη βοήθειά τους στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει. Τα  παιδιά για να τον βοηθήσουν πρέπει να  γίνουν ντετέκτιβ και να αναζητήσουν στοιχεία! Για κάθε αποστολή/γρίφο που επιλύουν θα κερδίζουν ένα γράμμα, προκειμένου να ανακαλύψουν τι προσφέρουν η διατροφή και άσκηση στον άνθρωπο (ΥΓΕΙΑ).

Αφού συζητήσαμε την αξία της άσκησης στην υγεία μας, βγήκαμε στην αυλή να ασκηθούμε……τρέξαμε, σκαρφαλώσαμε , καλπάσαμε, παίξαμε μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κουνγκ φου κ.τ.λ..

svma3
Ο επιθεωρητής Βάνς μας έστειλε την πυραμίδα της άσκησης

Κουνγκ φου