Βράβευση με Πράσινη Οικολογική Σημαία

Η  Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ), ως εθνικός χειριστής του διεθνούς Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Οικολογικά Σχολεία», και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας, συνδιοργάνωσαν και πραγματοποίησαν την εκδήλωση βράβευσης των σχολείων του Δικτύου, στο Αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη , το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024.Η φετινή βράβευση αποτελεί ένα σημαντικό ορόσημο καθώς συμπίπτει με τη συμπλήρωση 30 ετών επιτυχούς λειτουργίας του Δικτύου αλλά και με την έναρξη υλοποίησης στην Ελλάδα της Σύμπραξης για την Πράσινη Εκπαίδευση.

Στην εκδήλωση βραβεύτηκαν 114 σχολεία από όλη την Ελλάδα. Μέσα στα σχολεία αυτά είναι και το 1ο Νηπιαγωγείο Μεταμόρφωσης που βραβεύτηκε με την Πράσινη Οικολογική Σημαία συμμετέχοντας στο Διεθνές Δίκτυο “Οικολογικά Σχολεία” από το 2021, με συνεχείς και επιτυχημένες δράσεις.

img20240401 00250446

Αφίσα 1ο Νηπ Μεταμόρφωσης