Αναλυτικό πρόγραμμα

αναλυτικο φωτο

Το Νέο Αναλυτικό πρόγραμμα  εφαρμόζεται στην Ελληνική δημόσια εκπαίδευση του Νηπιαγωγείου από το σχολικό έτος 2022-2023 και συνεχίζεται και το σχολικό έτος 2023-2024.

ΝΕΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ-ΠΕΔΙΑ

Αγαπητοί γονείς,

Στην πρώτη αυτή φάση της ζωής τους, τα παιδιά βιώνουν μια περίοδο εντατικής μάθησης και ανάπτυξης, και ο ρόλος του νηπιαγωγού είναι ζωτικής σημασίας για την επιτυχή τους πρόοδο.

Το νηπιαγωγείο δεν απλώς φροντίζει τα παιδιά μας κατά τη διάρκεια της ημέρας, αλλά προσφέρει ένα πλούσιο περιβάλλον που ενθαρρύνει την εξερεύνηση, την ανακάλυψη και την ανάπτυξη των δεξιοτήτων τους. Οι νηπιαγωγοί επιδιώκουν να αναπτύξουν το πνεύμα της περιέργειας και της θαυμαστικής στάσης έναντι του κόσμου, καθιστώντας την μάθηση διασκεδαστική και αξιοσημείωτη για τα παιδιά.

Στο νηπιαγωγείο, τα παιδιά μαθαίνουν πολλά πέρα από τα ακαδημαϊκά θέματα. Εδώ αναπτύσσουν τις κοινωνικές τους δεξιότητες και μαθαίνουν να συνεργάζονται, να μοιράζονται και να επικοινωνούν με τους άλλους. Μέσα από παιχνίδια και δραστηριότητες, τα παιδιά μαθαίνουν να αναγνωρίζουν και να εκφράζουν τα συναισθήματά τους, αναπτύσσοντας έτσι την αυτοσυνείδηση και την εμπιστοσύνη τους.

Ο κύριος στόχος του νηπιαγωγού είναι να παράσχει ένα περιβάλλον που θα ενθαρρύνει την ανάπτυξη των παιδιών σε διάφορους τομείς, όπως η κοινωνική, συναισθηματική, γνωστική και φυσική ανάπτυξη.

Οι νηπιαγωγοί χρησιμοποιούν παιδαγωγικές μεθόδους και δραστηριότητες που είναι προσαρμοσμένες στις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των παιδιών της ηλικιακής ομάδας τους. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει παιχνίδια, μουσική, καλλιτεχνικές δραστηριότητες, ψυχοκοινωνικές δραστηριότητες και προβλήματα πραγματικής ζωής, όλα με σκοπό την προώθηση της μάθησης και της ανάπτυξης των παιδιών.

Ο ρόλος του νηπιαγωγού είναι κρίσιμος για την πρώιμη εκπαίδευση των παιδιών, καθώς παρέχει τις βάσεις για την επιτυχή τους ενσωμάτωση στην εκπαίδευση και την κοινωνία γενικότερα., οι νηπιαγωγοί διαδραματίζουν έναν ενεργό ρόλο στην υποστήριξη της φυσικής και ψυχοκοινωνικής ανάπτυξης των παιδιών. Βοηθούν τα παιδιά να αναπτύξουν υγιείς συνήθειες, να αντιμετωπίζουν τις προκλήσεις και να αναπτύσσουν τις δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν στο μέλλον.

Οι νηπιαγωγοί πιστεύουν στη μοναδικότητα κάθε παιδιού και προσαρμόζουν την προσέγγισή τους σε κάθε παιδί, λαμβάνοντας υπόψη τις ατομικές του ανάγκες και ενδιαφέροντα.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ