Πάμε μια βόλτα στο Φεγγάρι…..

Τώρα προσδεθείτε, γιατί θα ξεκινήσει ένα υπέροχο ταξίδι! Η θεματική μας ενότητα από 18 Μαΐου μέχρι 29 Μαΐου, στα πλαίσια της ασύγχρονης διδασκαλίας είναι: <<Πάμε μια βόλτα στο Φεγγάρι….>> να γνωρίσουμε τους πλανήτες, το διάστημα, το ηλιακό μας σύστημα. Είναι ένα θέμα που απασχολεί, ενδιαφέρει και γοητεύει τα παιδιά.

Μια γιορτή στη γειτονιά του Ήλιου

Τραγούδι-Μουσική: Χάρης Κατσιμίχας

Προτεινόμενες δραστηριότητες:

• Γνωρίζω, μαθαίνω για το ηλιακό σύστημα και τα χαρακτηριστικά των πλανητών από το ψηφιακό υλικό της σελίδας μας.
  • Κατασκευή διαστημόπλοιου με υλικά που έχω στο σπίτι, κουτιά, ρολά υγείας, χαρτιά.
  • Κολλάζ, το ηλιακό σύστημα και τοποθετούμε τους πλανήτες ανάλογα με την απόστασή τους από τον ήλιο.
  • Φτιάχνω πλανήτες με χαρτοπολτό.
  • Κολλάζ αστροναύτη και διαστημόπλοιο.
  • Ζωγραφίζω το ηλιακό σύστημα.
  • Γράφω και μετράω μέχρι το 9, όσοι οι πλανήτες και αντίστροφα.
  • Φτιάχνω μια ιστορία.
  • <<Είμαι ένας αστροναύτης περιγράφω και ζωγραφίζω το ταξίδι μου σε έναν πλανήτη.>>
  • Αφού παρακολουθήσω τα παραμύθια: <<Ο Φεγγαροσκεπαστής>> <<Οι φορεσιές του Φεγγαριού>>, <<Ο Μικρός Πρίγκιπας>>, ζωγραφίζω ότι μου αρέσει.

Καλές δημιουργίες!!! Καλά ταξίδια!!!!

Στο ιστολόγιο του σχολείου μας υπάρχει πλούσιο εποπτικό υλικό, έργα τέχνης, παραμύθια, τραγούδια, ποιήματα, video, διαδραστικά παιχνίδια, γλωσσικές, μαθηματικές εργασίες ιδέες για χειροτεχνίες και δραστηριότητες.

Οι εργασίες των μαθητών φωτογραφίζονται και αποστέλλονται στο mail του Νηπιαγωγείου μας mail:mail@1nip-lamps.eyv.sch.gr

Το ηλιακό μας σύστημα και οι 8 πλανήτες του

Ένα φανταστικό ταξίδι στο γοητευτικό σύμπαν, πραγματοποιήσαμε με τους μαθητές μας τον Μάρτιο του 2019. Υπέροχες κατασκευές πλανητών, διαστημόπλοια, αστροναύτες, ημέρα-νύχτα, ζωγραφιές, από τα χεράκια τους!

Επιμέλεια άρθρου: Πόπη Χατζηαντωνάκη