Μαθαίνω τους αριθμούς με τον Φρόγκι
Οι αριθμοί στο Νηπιαγωγείο κατακτώνται βιωματικά και μέσα από το παιχνίδι, οργανωμένο ή ελεύθερο. Με τις καθημερινές δραστηριότητες, ημερολόγιο, απουσιολόγιο, σερβίρισμα, πίνακας γενεθλίων, καταμέτρηση μαθητών στην παρεούλα, πόσοι απουσιάζουν, πόσοι είναι παρόντες.
Παιδαγωγικά παιχνίδια με ζάρι, κάρτες, ρουλέτα με αριθμούς. μετράμε σαν ποίημα, τους ζυγούς δυνατά τους μονούς σιγανά, ανεβαίνουμε, κατεβαίνουμε, συμπληρώνουμε lotto με αριθμούς.
Γράφουμε, ονομάζουμε, σχεδιάζουμε, κόβουμε, κολλάμε, ζωγραφίζουμε. Δίνουμε φύλλα εργασίας να κυκλώσουν, να αντιστοιχίσουν. Προσθέτουμε, αφαιρούμε, χρησιμοποιούμε τα δαχτυλάκια, ξυλάκια.