Microcosmos #SkillsLabs, etwinning programme

bd89f3436

Το logo μας για το δεύτερο πρόγραμμα “Microcosmos #SkillsLabs” του etwinning, όπου το σχολείο μας παίρνει μέρος με συμμετοχή 6 σχολείων από Ελλάδα και 2 σχολείων από εξωτερικό.

Το έργο απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας νηπιαγωγείου και πρόκειται να αναπτυχθεί μέσα από τις θεματικές των εργαστηρίων δεξιοτήτων. Χρησιμοποιώντας κατάλληλες δραστηριότητες και πολύ παιχνίδι θα προσπαθήσουμε να καλλιεργήσουμε στα παιδιά δεξιότητες απαραίτητες στη ζωή του σύγχρονου ανθρώπου. Τα παιδιά θα μάθουν τη σημασία της συνεργασίας, της επικοινωνίας, της δημοκρατικής συνύπαρξης, της αποδοχής, της συμμετοχής, της προστασίας του περιβάλλοντος. Θα μάθουν ότι σημασία στη ζωή έχουν τα μικρά πράγματα που κρύβουν μεγάλα νοήματα.