Το σχολείο μας

Το 1ο Νηπιαγωγείο Χαλκηδόνος έχει ιδρυθεί το 1985, είναι διθέσιο και λειτουργούν σε αυτό δύο (2) πρωινά υποχρεωτικά τμήματα και ένα(1) προαιρετικό ολοήμερο. Κατά το τρέχον σχολικό έτος εργάζονται τέσσερις (4) εκπαιδευτικοί εκ των οποίων οι τρεις (3) είναι νηπιαγωγοί και  η μία (1) εκπαιδευτικός της Αγγλικής γλώσσας και είναι εγγεγραμμένοι 33 μαθητές/τριες.
Υπάρχουν δύο (2) αίθουσες διδασκαλίας για τα πρωινά τμήματα, μία  (1) αίθουσα χαλάρωσης στην οποία ξεκουράζονται οι μαθητές του ολοήμερου,  μια (1) μεγάλη αίθουσα υποδοχής όπου τα παιδιά αφήνουν τα επανωφόρια και τις τσάντες τους, η οποία λειτουργεί και ως αίθουσα εκδηλώσεων καθώς περιλαμβάνει και  θεατρική σκηνή. Τις καθημερινές λειτουργεί ως τραπεζαρία όπου γευματίζουν το μεσημέρι οι μαθητές/τριες του ολοήμερου. Στο σχολικό μας κτίριο υπάρχει ακόμη μια κουζίνα, τρεις τουαλέτες (οι δύο εκ των οποίων είναι παιδικές-αγοριών και κοριτσιών) και ένα γραφείο των εκπαιδευτικών. Οι αίθουσες διδασκαλίας είναι ευάερες και ευήλιες και είναι διακοσμημένες με όμορφα χρώματα. Υπάρχουν δύο είσοδοι, μία κύρια από μπροστά και μία πλαϊνή που λειτουργεί ως έξοδος κινδύνου. Το Νηπιαγωγείο μας είναι εξοπλισμένο με τρείς Η/Υ, έναν για το γραφείο και ένα με ασύρματο wi-fi για κάθε αίθουσα διδασκαλίας. Υπάρχει κεντρική θέρμανση με καλοριφέρ σε όλο το κτίριο καθώς και δύο air-condition ένα σε κάθε τάξη. Το σχολείο μας είναι εξοπλισμένο με επαρκές εποπτικό και εκπαιδευτικό υλικό καθώς και μια πλούσια βιβλιοθήκη για τις ανάγκες των μαθημάτων αλλά και του δανεισμού.

Η αυλή μας είναι μεγάλη αλλά πολύ παλιά και χρειάζεται ριζική ανακαίνιση.

Υποσελίδες