Εργασία β’ τετραμήνου – Β’ Λυκείου

Η εργασία “Βιοηθική και Χριστιανική Ανθρωπολογία” να αποσταλεί μέχρι 21/4/2024 με τα ονόματα της ομάδας των μαθητών που την ετοίμασαν στο email: ekonstanto@sch.gr

Θα έχει τη μορφή power point ή video ή ψηφιακής αφίσας

Τα προτεινόμενα υπο-θέματα για την εργασία  είναι:

1. Μεταμοσχεύσεις, 2. Αποφάσεις για το Τέλος της Ζωής, 3. Έρευνα στον Άνθρωπο και στα Ζώα, 4. Γενετικές Εξετάσεις, 5. Ιατρικώς Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή και Επιλογή Εμβρύων, 6. Γενετικά Τροποποιημένοι Οργανισμοί, 8. Βλαστοκύτταρα – Κυτταρική και Γονιδιακή Θεραπεία και επιπλέον 9. Θανατική Ποινή.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πληροφορίες από τους παρακάτω συνδέσμους επιλέγοντάς τους:

1. Τι ξέρω για τη Βιοηθική …για να ενημερωθείς, να προβληματιστείς και να αποφασίσεις….pdf

2. Η δική μου Βιοηθική- Παρουσιάσεις εργασιών μαθητών στο συνέδριο: Hellenic National Bioethics Commission

3. Ιστοσελίδα Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής

4. Βιοηθική – άρθρα Βιοηθικής από το περιοδικό Πεμπτουσία

5. Βιοηθική – θέματα Βιοηθικής / Εκκλησία της Ελλάδας

6. ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΗΣ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ, (σχολικό βιβλίο)

7. Θέματα σεβασμού ή περιφρόνησης της ζωής (σχολικό βιβλίο)