Μάρτιος 2016

Συμμετοχή στο Μαθητικό Κοινοβούλιο Επιστήμης: «Το Μέλλον του Ανθρώπου»

24 Μαρτίου 2016 από

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης  2015-16 στις εγκαταστάσεις του Εθνικού Κέντρου Ερευνας Φυσικών Επιστημών “Δημόκριτος”. Δώδεκα μαθητές του σχολείου μας στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του Ομίλου Βιολογίας για τρεις ημέρες (21-23 Μαρτίου 2016) εξοικειώθηκαν με κοινοβουλευτικές διαδικασίες λήψης αποφάσεων σε προσομοιωμένο κοινοβούλιο. Εργάστηκαν σε διαφορετικές πτυχές του θέματος «Το Μέλλον του Ανθρώπου» (Εγκέφαλος ανθρώπου και Ενισχυμένος άνθρωπος) και προετοίμασαν κοινοβουλευτικές συζητήσεις σε επιτροπές, έπειτα από ακροάσεις επιστημόνων. Ο στόχος ήταν να επιλεγούν έξι μαθητές που θα έχουν την ευκαιρία να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στο Τελικό Ευρωπαϊκό Μαθητικό Κοινοβούλιο που θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του  EuroScience Open Forum (ESOF) τον Ιούλιο του 2016 στο Μάντσεστερ της Αγγλίας.

Οι δύο ομάδες μας διακρίθηκαν στην ανάπτυξη του θέματος που είχαν επιλέξει καθώς και στη συμμετοχή και συνεισφορά τους στα τελικά συμπεράσματα. Η ομάδα για τον ενισχυμένο άνθρωπο, με εκπρόσωπο τη μαθήτρια Δεληβοριά Δήμητρα της Α3 τάξης, έφτασε στην τελική δοκιμασία όπου απέσπασε τη δεύτερη θέση.

Συγχαρητήρια σε όλες και όλους τις μαθήτριες και μαθητές μας:

Συμμετοχές:

Α’ τάξη: Αντωνόπουλος Δημήτρης, Δεληβοριά Δήμητρα , Παλίλη Ναυσικά, Νικολοπούλου Βασιλική, Μούλιος Νικόλαος

Β’ τάξη: Αποστόλου Βασιλική, Χαραλαμπία Καρούσου Τσελέντη, Ιατρίδη Αννα Μαρία, Ανάννα Μίαχ, Λολίτσας Δημήτρης, Μαλχάζου Κων/να, Νικηφόρος Σκουρλέτης Εικοσιπένταρχος.

Συνοδοί καθηγητές: Κωσταρίδης Παναγιώτης, Ρεντζέλος Δημήτρης, Καμινιώτης Βάϊος.

koinov_ep

Κατηγορία Δραστηριότητες 2015-16, Ευρωπαϊκά προγράμματα | 1 σχόλιο »