Life – Long-Learning – Comenius: Τέχνη και Αειφορία – Artists for a Sustainable Future

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Life- Long –Learning- Comenius το 1ο Γυμνάσιο Πρέβεζας συμμετείχε σε διετή διακρατική συνεργασία (2013-2015) με άλλα 4 Ευρωπαϊκά σχολεία από τη Γαλλία, την Αγγλία, την Πορτογαλία και τη Φινλανδία με θέμα:  «Τέχνη και Αειφορία – Artists for a Sustainable Future».

Πρόκειται για ένα διαθεματικό διασχολικό πρόγραμμα δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος των Νέων Τεχνολογιών, των Φυσικών Επιστημών, των Καλλιτεχνικών και των Γλωσσών με στόχο να προκαλέσει οικολογικό προβληματισμό και ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών και να καλλιεργήσει παράλληλα τη φαντασία και τη δημιουργικότητα.

Στο πρόγραμμά μας απονεμήθηκε πρόσφατα πιστοποίηση καλής ποιότητας E-twinning.

CC BY-NC-ND 4.0 Αυτή η εργασία έχει άδεια χρήσης Creative Commons Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Όχι Παράγωγα Έργα 4.0.