Αρχική » Λίγα λόγια για το σχολείο μας

Λίγα λόγια για το σχολείο μας

Η Μαλακοπή είναι συνοικία της ανατολικής πλευράς  του Δήμου Θεσσαλονίκης. Βρίσκεται στα νοτιοανατολικά του κέντρου και καταλαμβάνει μικρό τμήμα στα ανατολικά της Άνω Τούμπας.
Το 1ο Γυμνάσιο Μαλακοπής, είναι ένα από τα δύο δημόσια Γυμνάσια της Μαλακοπής του Δήμου Θεσσαλονίκης. Ιδρύθηκε το 1989 και  κατά το τρέχον σχολικό έτος 2021-2022  λειτουργεί με 10 τμήματα, (4 τμήματα στην Α’ Γυμνασίου, 3 τμήματα στη Β΄’  Γυμνασίου, 3 τμήματα στη Γ΄’  Γυμνασίου) 226 μαθητές και 30 καθηγητές. Κάποια σχολικά έτη, μετά έτος 2000 στο σχολείο λειτούργησε  τμήμα ένταξης βαρήκοων μαθητών.
Το σχολείο διαθέτει 10 αίθουσες διδασκαλίας και δύο μικρές αίθουσες που χρησιμοποιούνται σε κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις.

Το σχολείο διαθέτει ακόμα αίθουσα Τεχνολογίας, Καλλιτεχνικών, Γερμανικών/Αγγλικών, αίθουσα εκθέσεων των έργων των μαθητών και αίθουσα του τμήματος ένταξης.        Ακόμη υπάρχει εργαστήριο Πληροφορικής ενώ τις ανάγκες των μαθημάτων Φυσικής και Χημείας για πειραματικές εφαρμογές καλύπτει το εργαστήριο Φυσικής-Χημείας και για το μάθημα της γυμναστικής υπάρχει αίθουσα Γυμναστικής. Επιπλέον, υπάρχει  δανειστική βιβλιοθήκη εξοπλισμένη με αρκετά βιβλία, Αίθουσα Εκδηλώσεων, το γραφείο Διευθυντή/τριας, γραφείο των καθηγητών, κυλικείο και αποθήκη.

Στον εξωτερικό χώρο υπάρχει μια μεγάλη αυλή γύρω από το κτίριο με γήπεδα ποδοσφαίρου, βόλεϊ  και καλαθόσφαιρας.

1o gymn malakopis