Αρχική » English for Hospitality

English for Hospitality

OFFICIAL PAGE http://english4hospitality.esy.es

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η έγκριση από την Εθνική Υπηρεσία της Ρουμανίας του Σχεδίου Μαθησιακής Κινητικότητας Ανταλλαγής Ορθών Πρακτικών ΚΑ2 του προγράμματος Erasmus+ 2017 με τίτλο: «English for Hospitality», στο οποίο θα συμμετέχουν  μαθητές, ηλικίας 15-19 ετών, από τις ειδικότητες 16700308_1246613172041670_3272154289073734844_o«Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών» του τομέα Γεωπονίας, «Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων» του τομέα Οικονομίας,  αποτελεί επιτυχία για το σχολείο μας.

Στα πλαίσια αυτού θα πραγματοποιηθούν 6 ροές διάρκειας 7 ημερών,  μια σε κάθε συμμετέχουσα χώρα:  Ιταλία- Ελλάδα- Τουρκία –Πορτογαλία -Κροατία -Ρουμανία.  Σε κάθε ροή θα συμμετέχουν 6 μαθητές (3 από τον τομέα Γεωπονίας και 3 από τον τομέα Οικονομίας) επιπέδου αγγλικών Α2, 2 εκπαιδευτικοί Αγγλικής Γλώσσας και 2 εκπαιδευτικοί ειδικότητας (1 από κάθε ειδικότητα) επιπέδου αγγλικών Β2. Κατά τη διάρκεια 5 διαδοχικών ημερών, οι εκπαιδευτικοί  και οι μαθητές θα εμπλέκονται σε μια σειρά θεωρητικών και εργαστηριακών μαθημάτων που  θα διεξάγονται στα αγγλικά με σκοπό την ολοκληρωμένη  μάθηση  ενισχύοντας παράλληλα  το λεξιλόγιο των μαθητών  και αναπτύσσοντας τις γλωσσικές δεξιότητές τους. Σε κάθε ροή θα εμπλέκονται φορείς και επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στον τομέα των τροφίμων και του τουρισμού ενώ θα πραγματοποιείται και μια επίσκεψη σε ένα μνημείο της UNESCO.

Έτσι,  η  υλοποίηση του σχεδίου κινητικότητας θα δώσει τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες – μαθητές και εκπαιδευτικούς – να κατανοήσουν άλλους πολιτισμούς και να αναπτύξουν δεξιότητες επικοινωνίας στα αγγλικά με σκοπό  να χρησιμοποιούν  την Αγγλική  γλώσσα ως εργαλείο για τη διερεύνηση, ανάλυση και περιγραφή του περιεχομένου και του ειδικού λεξιλογίου που σχετίζεται με τον κόσμο των επιχειρήσεων στον τομέα του τουρισμού και των τροφίμων, στοχεύοντας στη βελτίωση των προοπτικών σταδιοδρομίας των μαθητών του ΕΠΑΛ. Για τον λόγο αυτό οι εμπλεκόμενοι εκπαιδευτικοί  θα εφαρμόσουν  την μέθοδο CLIL και θα χρησιμοποιήσουν εργαλεία ΤΠΕ, webquests – ως μέρος των μαθημάτων CLIL , μαγνητοσκόπηση μαθημάτων/  επεξεργασία- ενσωμάτωση βίντεο video στο youtube κανάλι του προγράμματος, πλατφόρμα e-twinning, κ.τ.λ.

Το σχέδιο θα έχει διετή διάρκεια και συντονίστρια του προγράμματος  για το ΕΠΑΛ Ναυπάκτου είναι η κ. Μυλωνά Ασπασία.

Με την λήξη του σχεδίου κινητικότητας θα πραγματοποιηθεί ημερίδα στις 14/6/2019 στην Suceava της Ρουμανίας με σκοπό την διάδοση των αποτελεσμάτων, που θα έχει  τις ακόλουθες ενότητες:

1. Διδασκαλία και εκμάθηση της αγγλικής γλώσσας στον 21ο αιώνα
  2. Τρόποι εφαρμογής της μεθόδου CLIL στα Επαγγελματικά Λύκεια.
  3. Καινοτομία και δημιουργικότητα μέσω διδασκαλίας με χρήση της μεθόδου CLIL.
  4. Αξιολόγηση στην εκμάθηση της μεθόδου CLIL.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τον Φεβρουάριο του 2018 θα φιλοξενήσουμε στην πόλη μας 20 εκπαιδευτικούς και 30 μαθητές από τις συνεργαζόμενες χώρες και είμαστε σίγουροι ότι με την συνεργασία όλης της τοπικής κοινωνίας θα τους μείνει αυτό το ταξίδι ως μια  ζεστή ανάμνηση.

ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΉΤΩΝ

Για να ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες της κάθε κινητικότητας κάντε κλικ στους παρακάτω συνδέσμους:

29/10/2017-3/11/2017 – 1 η κινητικότητα – Μιλάτσο Ιταλίας (Milazzo)

25/2/2018-3/3/2018 – 2 η κινητικότητα – Ναύπακτος Ελλάδα

6/5/2018-12/5/2018 – 3 η κινητικότητα – Τουρκία (Kayseri)

29/10/2018-2/11/2018- 4 η κινητικότητα – Πορτογαλία (Braga)

04/02/2019 – 08/02/2019- 5 η  κινητικότητα – Κροατία (Σπλιτ)

04/02/2019 – 08/02/2019- 6 η  κινητικότητα – Ρουμανία (Σουσεάβα)

Intellectual Outputs

Clil video lessons

WebQuests

Trainning curriculum

Λήψη αρχείου

Τιμητική διάκριση Ελληνικών Σχολικών Μονάδων (μεταξύ αυτών και το 1ο Ε.ΠΑΛ. Ναυπάκτου!) με την υπογραφή της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, κας Νίκης Κεραμέως και της Επιτρόπου Καινοτομίας, Έρευνας, Πολιτισμού, Εκπαίδευσης και Νεολαίας, κας Mariya Gabriel στο πλαίσιο της Δράσης «Ευρωπαϊκό Σήμα Γλωσσών» που υλοποιεί το ΙΚΥ/Εθνική Μονάδα Erasmus+.

Innovation Award

Λήψη αρχείου