Αρχική » Δράσεις

Δράσεις

Πρόγραμμα ASPnet UNESCO
Το 1ο  ΕΠΑ.Λ. Ναυπάκτου ανανέωσε την συμμετοχή του στο Πρόγραμμα ASPnet UNESCO (Δίκτυο Συνεργαζόμενων Σχολείων ASPnet UNESCO).
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Βεατρίκη Λιάκα (Θεολόγος)
Το σχολείο μας από το σχολικό έτος 2012-2013 αποτελεί μέλος του Διεθνούς Εκπαιδευτικού Δικτύου Συνεργαζόμενων Σχολείων ASPnet UNESCO (Associated Schools Project Network UNESCO), στο οποίο συμμετέχουν 177 χώρες-μέλη του Οργανισμού και 150 σχολεία από όλη την Ελλάδα.
Το σχολείο μας είναι ένα από τα 7 ΕΠΑΛ από όλη την Ελλάδα που συμμετέχουν στο Δίκτυο της UNESCO και το μοναδικό στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας.
Στόχος του προγράμματος είναι η εκπαίδευση των μαθητών στις διαδικασίες δημοσίου διαλόγου και η ανταλλαγή απόψεων πάνω σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, κοινωνικών διακρίσεων, πολιτισμού, περιβάλλοντος και εκπαίδευσης, σύμφωνα με τον Καταστατικό Χάρτη της UNESCO και η ανάληψη σχετικής δράσης.
Περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ