![Teachers4europe1](https://blogs.sch.gr/1epal-karpath/files/2016/05/1-150x150.jpg?x52363)
Στα πλαίσια του προγράμματος Teachers4europe οι μαθητές της Α΄τάξης της ειδικότητας Διοίκησης και Οικονομίας, οργάνωσαν και παρουσίασαν σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό κα Άννα Αμασόγλου, τη δράση «Η Ευρωπαϊκή Ένωση για αρχάριους».
Το πρόγραμμα είχε σκοπό να έρθουν οι μαθητές και οι μαθήτριες σε επαφή με την ιστορία, τις αρχές και τις βασικές έννοιες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να αποσαφηνίσουν όρους και έννοιες που ακούν καθημερινά. Επίσης να αντιληφθούν τη δύναμη της ενότητας, του σεβασμού της διαφορετικότητας και του κοινού νομίσματος. Το αποτέλεσμα της προσπάθειας αυτής παρουσιάστηκε με βιωματικές δράσεις στους μαθητές του σχολείου μας και στη συνέχεια στο Α2 τμήμα του Γυμνασίου Πηγαδίων.