Εγγραφές μαθητών στα ΕΠΑ.Λ.

Στην Α΄ τάξη εγγράφονται οι κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου ή άλλου ισότιμου τίτλου, χωρίς εξετάσεις.

Στη Β΄ τάξη εγγράφονται οι προαγόμενοι στη Β΄ τάξη του Επαγγελματικού ή Γενικού Λυκείου.

Στην ίδια τάξη εγγράφονται επίσης:

i) οι κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου ή τίτλου ισότιμου προς αυτό,
ii) οι κάτοχοι πτυχίου Τεχνικού Επαγγελματικού Λυ­κείου (Τ.Ε.Λ.), Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.), Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου (Ε.Π.Λ.), Α κύκλου Τ.Ε.Ε. και Β Κύκλου Τ.Ε.Ε., προκειμένου να αποκτήσουν ειδικότητα άλλου Τομέα από αυτή του οικείου τίτλου σπουδών τους.

Στη Γ΄ τάξη εγγράφονται οι προαγόμενοι στη Γ΄ τάξη του ΕΠΑ.Λ.

Στην ίδια τάξη εγγράφονται επίσης:

i) Οι κάτοχοι πτυχίου Α κύκλου Τ.Ε.Ε., αντίστοιχης ειδικότητας.
ii) Οι κάτοχοι πτυχίου Β κύκλου Τ.Ε.Ε., άλλης ειδικό­τητας του ίδιου Τομέα.
iii) Οι κάτοχοι πτυχίου Τ.Ε.Λ. άλλης ειδικότητας του ίδιου Τομέα.
iv) Οι κάτοχοι πτυχίου ΕΠΑ.Λ. άλλης ειδικότητας του ίδιου Τομέα.

Οι προαγόμενοι στη Β΄ τάξη του Επαγγελματικού Λυκείου, μπορούν να εγγράφονται στη Β΄ τάξη του Γενικού Λυκείου.

Δικαιολογητικά εγγραφής για την Α΄ τάξη:

1. Αίτηση εγγραφής.
2. Απολυτήριο γυμνασίου.
3. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης του δήμου ή της κοινότητας στα μητρώα της οποίας είναι εγγεγραμμένος ο μαθητής, στην περίπτωση που δεν έχει αστυνομική ταυτότητα.
4. Υπεύθυνη δήλωση Ν.1599/86 του κηδεμόνα του μαθητή ή του ιδίου αν είναι ενήλικος για

• την κηδεμονία του μαθητή,
  • την ομάδα προσανατολισμού που επιθυμεί να παρακολουθήσει,
  • σχετικά με τη διπλή φοίτηση.

5. Ατομικό δελτίο υγείας για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής.
6. Δύο (2) φωτογραφίες.
7. Αστυνομική ταυτότητα του κηδεμόνα.

Σημ. Τα έντυπα για τα δικαιολογητικά 1, 4 και 5 παρέχονται από το σχολείο.

Για αλλοδαπούς μαθητές απαιτούνται επίσης:

• Μετάφραση του απολυτηρίου τίτλου που καταθέτει ο μαθητής προκειμένου να εγγραφεί.
  • Ισοτιμία απολυτηρίου τίτλου από το γραφείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
  • Πιστοποιητικό γεννήσεως μεταφρασμένο.

Σχετικές Διατάξεις:
Νόμος Υπ. Αριθ. 4186/2013«Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις.»
ΦΕΚ 2470/2014«Εγγραφές – Μετεγγραφές – Φοίτηση μαθητών στα ΕΠΑ.Λ.»
ΦΕΚ 723/2015 «Τροποποίηση του ΦΕΚ 2470/2014.»

Μετεγγραφή από ΓΕ.Λ σε ΕΠΑ.Λ και αντιστρόφως.

Σύμφωνα με εγκυκλίους και Υπουργικές Αποφάσεις, επιτρέπεται η μετεγγραφή μαθητών μεταξύ ΕΠΑΛ και Λυκείων, σύμφωνα με τις παρακάτω περιπτώσεις:

• Μαθητής της Α τάξης Ημερήσιου ΓΕΛ μπορεί να μετεγγραφεί στην Α τάξη Ημερήσιου ΕΠΑΛ (Υ.Α.80033/Γ2/2006 αρ.7 ΦΕΚ1286τ.Β, 12-9-2006).
  • Μαθητής της Β τάξης Ημερήσιου ΕΠΑΛ μπορεί να μετεγγραφεί στη Β τάξη Ημερήσιου ΓΕΛ (Ν.3475/2006 αρ.5 παρ.5 ΦΕΚ 146τ.Α).
  • Μαθητής της Β τάξης Ημερήσιου ΓΕΛ μπορεί να μετεγγραφεί στη Β τάξη ημερήσιου ΕΠΑΛ (Π.Δ. 60/2006 αρ.30 ΦΕΚ 65τ.Α, 30-06-06).

Δείτε το διευκρινιστικό έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας με Αριθμ. Πρωτ. 160065/Γ2 6-10-2014 και θέμα «Μετεγγραφές μαθητών Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων.»

Δεν θα πρέπει όμως να παραλείπεται το γεγονός ότι οι μετεγγραφές γίνονται σε καθορισμένες χρονικές περιόδους από την αρχή κάθε σχολικής χρονιάς και μέχρι τις 15 Οκτωβρίου.