ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ – 5 ΙΟΥΝΙΟΥ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στις  5  Ιουνίου,  μαθητές και εκπαιδευτικοί αφιερώσαμε την  Τρίτη 6 Ιουνίου 2023, στο περιβάλλον του σχολείου μας.

Στην αρχή οι μαθητές  συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες εντός των μαθητικών τάξεων. Ενημερώθηκαν για το περιβάλλον και έμαθαν πως πρέπει να το προστατεύουν και να το αγαπούν.

Στη συνέχεια όλοι μαζί βγήκαμε στην αυλή του σχολείου μας και  φροντίσαμε τα παρτέρια μας. Καθαρίσαμε και φυτέψαμε μπροστά στην είσοδο φυτά για να την  ομορφύνουμε.

Σκάψαμε , φυτέψαμε και ποτίσαμε τα φυτά μας φροντίζοντας έτσι ώστε να μεγαλώσουν γρήγορα και όμορφα.

Ευχαριστούμε το Δήμο Κομοτηνής και κυρίως τον κ. Ισμαήλ Λεβέντ – αντιδήμαρχο  Περιβάλλοντος, καθαριότητας και πρασίνου που με περίσσια διάθεση αποκρίθηκε στο αίτημα μας για διάθεση των απαραίτητων φυτών.