ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ Κ.Ε.ΠΕ.Α ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ – ΣΑΠΩΝ

Την Πέμπτη 1 Ιουνίου 2023, ομάδα μαθητών του σχολείου επισκέφτηκε το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μαρώνειας- Σαπών που λειτουργεί στο παλιό δημοτικό σχολείο του Ιμέρου Ροδόπης, στο πλαίσιο συμμετοχής στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο « Ψάρι, ψαράκι….. Πως έφτασες στο πιατάκι;».

Στην είσοδο μας υποδέχτηκε εγκάρδια η υπεύθυνη κ. Δάφνη Κυνδελέρου. Μας οδήγησε σε αίθουσα προβολής όπου και παρακολουθήσαμε ένα ενημερωτικό βίντεο με θέμα τον υδάτινο πλούτο της περιοχής μας και την προστασία του.

Σε άλλον χώρο είχαμε τη δυνατότητα να φτιάξουμε τα δικά μας καλάμια ψαρέματος.

Στο τέλος περπατήσαμε στο λιμανάκι του Ιμέρου, όπου και βρήκαμε τον κ. Γιάννη – ψαρά της περιοχής, ο οποίος μας έδειξε μερικά από τα θαλασσινά που μόλις είχε αλιεύσει.

Μας δόθηκε η δυνατότητα να γνωρίσουμε το χώρο του Κ.Ε.ΠΕ.Α. καθώς και λεπτομέρειες για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας των προγραμμάτων που υλοποιεί.

Αποχαιρετήσαμε την κ. Δάφνη γεμάτοι εικόνες και εμπειρίες και με την υπόσχεση ότι θα συνεργαστούμε και την επόμενη σχολική χρονιά για να μπορέσουν να συμμετέχουν περισσότεροι μαθητές μας.